Rocznica urodzin Jana Pawła II

  1. rocznica urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II przypada w poniedziałek, 18 maja 2020 roku. Z tej okazji w kolegiacie p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odbyła się uroczysta msza święta, w tym dniu modlono się o silną wiarę dla Polskiego Narodu i opiekę św. Jana Pawła II nad Ojczyzną. We mszy św. Uczestniczyli: Starosta Sokólski Piotr Rećko, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński oraz Dyrektor Wydziału Promocji Zbigniew Dębko. Po mszy świętej delegacja Powiatu Sokólskiego udała się wraz z proboszczem parafii  Stanisławem Gniedziejko  pod pomnik Jana Pawła II, aby z tej okazji odmówić modlitwę i  złożyć wieniec pod pomnikiem w imieniu mieszkańców i władz powiatu.

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodzony 18 maja 1920 roku, zmarły 2 kwietnia 2005, polski duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał
w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to już okres intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami (m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”) oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

Źródło: Kalisz Pomorski

Zdjęcia: Juliusz Stelmaszek

Tekst: Maciej Białobłocki

image_printDrukuj