„To jest ziemia, na którą powinna patrzeć cała Polska…”

Minęło prawie 5 lat, kiedy to zaledwie miesiąc po objęciu Urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 10 września 2015 r. odwiedził Ziemię Sokólską. Były to pierwsze w historii naszego regionu odwiedziny urzędującego prezydenta IV Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas swojej wizyty prezydent w pierwszej kolejności odwiedził kościół kolegiacki pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i złożył wieniec pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru oraz tablicą pamiątkową ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie udał się na plac przy pomniku Marsz. J. Piłsudskiego, gdzie chlebem przywitali go Starosta Sokólski Piotr Rećko oraz Radna Powiatu Sokólskiego, Prezes Podlaskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Bożena Jolanta Jelska-Jaroś (obecnie – Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego).

Starosta Sokólski Piotr Rećko w imieniu własnym oraz mieszkańców Powiatu Sokólskiego serdecznie powitał na Ziemi Sokólskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podkreślając w swoim wystąpieniu, iż: „Dzisiejsze spotkanie napawa ogromną radością z wyróżnienia i zauważenia naszej lokalnej społeczności. Czujemy się zmotywowani pańską obecnością do dalszej wspólnej i zgodnej pracy na rzecz naszej Ojczyzny. Pańska obecność panie prezydencie, to dla nas wielki honor i zaszczyt. Życzymy panu satysfakcji oraz samych sukcesów w sprawowaniu najważniejszego urzędu w naszym kraju.”

Licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu sokólskiego wysłuchali przemówienia Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślił wyjątkowość Ziemi Sokólskiej: „To jest ziemia, na którą powinna patrzeć cała Polska. Zwłaszcza dziś, bo ona jest wzorcowa. Tu od lat mieszają się różne kultury i tradycje tworząc tak charakterystyczną dla Rzeczpospolitej mieszankę kulturową”. Prezydent podkreślił, że kultura muzułmańska została przeniesiona wraz ze społecznością tatarską: „Która żyje w Polsce już od setek lat z pokolenia na pokolenie, pięknie wpisując swoją tradycję w tradycję innych, z którymi się tutaj zetknęli. Wspólnie żyjąc i wspólnie, niejednokrotnie na przestrzeni ostatnich stuleci, przelewając krew w obronie RP”.

Po przemówieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, będący symbolem uczczenia pamięci żołnierzy, którzy polegli w obronie ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. jak również oddania hołdu bohaterom Bitwy Niemeńskiej w zbliżająca się ówcześnie 95 rocznicę jej obchodów.

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania, mieszkańcy Sokółki mogli zrobić pamiątkowe selfie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, do których chętnie pozował oraz otrzymać autograf.

Po południu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami społeczności tatarskiej w Bohonikach. Odwiedził Meczet będący Pomnikiem Historii – jedną z dwóch drewnianych, zabytkowych świątyń muzułmańskich w Polsce. Ostatnim punktem wizyty w powiecie sokólskim było złożenie kwiatów na grobie śp. Marianny Popiełuszko, matki bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz wizyta w domu rodzinnym księdza i spotkanie z jego rodziną.

W wizycie Prezydenta uczestniczyli: posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, radni powiatowi i pozostałych szczebli samorządowych, burmistrzowie, wójtowie, kierownicy jednostek organizacyjnych, powiatowych służb i inspekcji, komendanci służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli pod batutą śp. Jerzego Zdanowicza.

Na pamiątkę pobytu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na terenie powiatu sokólskiego Starosta Sokólski Piotr Rećko wręczył Prezydentowi obraz przedstawiający Kościół Kolegiacki p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, w którym w październiku 2008 r. miało miejsce wydarzenie eucharystyczne oraz medal okolicznościowy.

Starosta Sokólski w imieniu Prezesa Piotra Karola Bujnickiego oraz pracowników Stowarzyszenia LGD Szlak Tatarski na pamiątkę pobytu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Bohonikach, wręczył szablę oficerską wzór 1934. Szabla jest symbolem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski.

Na podstawie tekstu Anety Onoszko
Zdjęcia: Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj