Konferecja Prasowa dotycząca Tarczy Antykryzysowej

Wiceprezes Rady Ministrów Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin odwiedził Podlasie. Starosta Sokólski Piotr Rećko zaprosił Wicepremiera na Sokólszczyznę by w formie konferencji prasowej porozmawiać o efektach Tarczy Antykryzysowej w naszym regionie. Spotkanie odbyło się w siedzibie firmy Metal-Fach, jednego z większych beneficjentów pomocy rządowej pn. Tarcza Antykryzysowa. W spotkaniu uczestniczyli także Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, Senator RP Mariusz Gromko, Dyrektor Oddziału ZUS w Białymstoku Jerzy Maciej Kraszewski oraz gospodarz miejsca Prezes firmy Metal-Fach Jacek Kucharewicz.
Epidemia Covid-19 odcisnęła piętno na sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców. Rząd Premiera Morawieckiego dofinansował do wynagrodzeń w firmie METAL-FACH w ramach TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 4 020 364, 81 zł – firma wykorzystała dotąd 3 555 278, 81 zł.

Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin: „ Z radością miałem okazję teraz obejrzeć zakład, jeden z największych zakładów w Polsce, które są całkowicie w polskich rękach produkujący na wiele rynków międzynarodowych. Oglądaliśmy maszyny rolnicze, które trafiają do wielu krajów. Możemy się pochwalić, że w Polsce są takie firmy które potrafią sobie radzić, rozwijać się i zdobywać międzynarodowe rynki. Takie firmy jak i każda inna polska działalność gospodarcza gdzie Polacy angażują swoje siły, swoją pomysłowość, aktywność w działalność gospodarczą cieszą się i będą się cieszyć wsparciem rządu. Uważamy wszystkie małe jak i większe przedsiębiorstwa za fundament polskiej gospodarki. Ta firma jak i tysiące innych polskich firm przeżywa problemy związane z koronawirusem, epidemią i z perturbacjami gospodarczymi, które dotknęły nas wszystkich – nie tylko Polskę ale praktycznie cały świat, globalną gospodarkę w związku z ograniczeniami do jakich zmusiła nas ta epidemia. Groził nam wielki kryzys który dziś jest widoczny w wielu krajach związany z upadkiem wielu firm, utratą pracy przez miliony ludzi na świecie. My, z pełną determinacją zdecydowaliśmy, że do takiego czarnego scenariusza w Polsce nie dopuścimy. Dlatego bardzo szybko rząd podjął inicjatywę kolejnych tarcz antykryzysowych, rozwiązań które trafiły do polskich przedsiębiorców i które chronią skutecznie miejsca pracy. Cztery tarcze, które okazały się skuteczną ochroną dla polskiej gospodarki. Integralną częścią tych tarcz był cały zestaw działań które miały chronić stabilność miejsc pracy […] Wychodziliśmy z założenia, że naszym obowiązkiem jest nie dopuścić do powrotu plagi bezrobocia [..] Udało nam się w przeciągu ostatnich czterech lat zniwelować bezrobocie w Polsce do rekordowo niskiego poziomu i jest to osiągnięcie, które uważamy za niezwykle ważne i chcemy je za wszelką cenę zachować.[…] Wypłaciliśmy już 100 mld zł w ciągu 100 dni obowiązywania Tarczy Antykryzysowych które trafiły do polskich firm. […] W Województwie Podlaskim ta pomoc była niezwykle znacząca […] Firma METAL-FACH to dobry przykład firmy, która skorzystała z tych mechanizmów, dzięki którym zachowała zatrudnienie i spowodowała, że produkcja w pełnym wymiarze mogła ruszyć po okresie spowolnienia. Na Podlasiu ponad 44 tys. firm otrzymało pomoc w zakresie mikropożyczek […] Do Podlaskich przedsiębiorców trafiło 220 mln zł. Udało nam się spowodować, że polska gospodarka będzie mogła szybko wrócić do poprzedniego stanu […] Działaliśmy szybko, bez ociągania się, zbędnych procedur i dyskusji. Wiedzieliśmy jak działać, byliśmy w stałym kontakcie z ekspertami, słuchaliśmy głosu przedsiębiorców, którzy formułowali oczekiwania wobec rządu i bardzo szybko te oczekiwania realizowaliśmy. Efekt jest widoczny, że działania Rządu Prawa i Sprawiedliwości, działania Pana Prezydenta Andrzeja Dudy który cały czas współdziałał z rządem w przygotowywaniu dobrych rozwiązań dały swój pozytywny efekt . ‘’

O istocie Tarczy wypowiedział się również Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski: „ Zaprosiliśmy Pana Premiera do naszego województwa z kilku powodów, po pierwsze aby pokazać, że Podlaskie to nie tylko piękne krajobrazy ale także duże polskie firmy produkujące również na rynek zagraniczny. Firma METAL-FACH jest tego doskonałym przykładem. Drugi powód to, aby pokazać, że Tarcza Antykryzysowa działa też w tych mniej kojarzących się z przedsiębiorczością województwach. Na Podlasiu udało się uratować wiele miejsc pracy dzięki czemu u nas także nie będzie tej fali bezrobocia. Chcemy również pokazać że przedsiębiorczość to nie tylko firmy państwowe, to również firmy prywatne […[ Ważne jest także funkcjonowanie administracji. Są tu z nami Starostowie kilku Powiatów naszego województwa i na ich przykładzie wyraźnie widać że to od sprawności samorządu bardzo często zależy, czy pomoc państwowa ostatecznie szybko trafi do tych, którzy jej potrzebują […]”

Głos zabrał również Prezes firmy Metal-Fach Jacek Kucharewicz który podziękował rządowi za pomoc oraz wyraził ogromne zaskoczenie szybkością z jaką dotarła ona w postaci Tarczy Antykryzysowej.

W Powiecie Sokólskim w ramach Tarczy Antykryzysowej wypłacono mikropożyczki w kwocie 7 568 499,00 zł, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych wyniosło 641 743 zł, a na dofinansowanie do działalności gospodarczej wydatkowaliśmy 564 980 zł.
opr. KG
fot. MB

image_printDrukuj