Święto Policji 2020.

24 lipca 1919 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową, a w rocznicę tej historycznej daty obchodzimy święto Policji. Sokólscy funkcjonariusze uroczyście obchodzili go dzisiaj.

Polska Policja istnieje już 101 lat. Dzisiaj w obchodach Święta Policji biorą udział policjanci i pracownicy z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, w której służbę pełni ponad 130 funkcjonariuszy (w tym 28 kobiet i 103 mężczyzn) i zatrudnionych jest 32 pracowników cywilnych Policji.

Tradycyjnie, podczas dzisiejszego święta przyznano akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W komendzie nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 54 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów awansowało 4 policjantów, w korpusie aspirantów przyznano awanse 16 policjantom, w korpusie podoficerów – 24, zaś szeregowych – 10. Awanse wręczył Komendant Powiatowy Policji w Sokółce nadkomisarz Sławomir Kołakowski

W obchodach Święta Policji udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji w Sokółce Sławomir Kołakowski, Starosta Powiatu Sokólskiego Piotr Rećko, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Sokółce Nadkomisarz  Sławomir Arciuch,  Komendant Komisariatu Policji w Dąbrowie Dąbrowie Białostockiej nadkom. Paweł Jakubiak.

Na uroczystości głos zabrał Starosta Sokólski Piotr Rećko

-„Panie Komendancie, Panie i Panowie Oficerowie, chciałbym pogratulować Panu Komendantowi bo z rąk Policjantów uzyskać tak wspaniałe wyróżnienie, to prawdziwy honor i zaszczyt. Na ten zaszczyt trzeba było na pewno zapracować, ale widać ze Policjanci bardzo wysoko cenią pańską pracę. Wszystkim wyróżnionym dziś Policjantom którzy awansowali na te wyższe stopnie również składam moje najszczersze gratulacje. Te awanse, pokazują jakość waszej pracy i że ta praca jest wyróżniana i nagradzana przez waszych przełożonych ale przede wszystkim doceniana. Z mojego punktu widzenia, z punku widzenia starostwa, samorządu , a przede wszystkim mieszkańców co było dla nas najistotniejsze przekazaliśmy wam 20 tysięcy złotych w czasie pandemii. Zabezpieczyliście nasz powiat przed przemieszczaniem się osób na kwarantannie i w każdym innym zakresie zabezpieczenie było wzorowe. W trakcie pandemii z wyjątkiem ostatniego miesiąca czerwca mieliśmy trzy osoby zarażone koronawirusem ale dzięki wam drodzy policjanci w zderzeniu z tą pandemią udało się nam obronić Powiat Sokólski, m.in. dzięki obecnym tutaj Oficerom i panu Komendantowi. Z punku widzenia społecznego jesteście skuteczną formacją do której można mieć zaufanie i na którą możemy liczyć. Społeczeństwo to widzi i docenia dlatego z całego serca bardzo wam dziękuję. Chciałbym,dodać że w dodatkowych służbach widzę największy sens, bo to dociera do policjantów, oczywiście dofinansowaliśmy tez samochody, sprzęt, ale najbardziej zależy aby były pieniądze na dodatkowe służby bo myślę że to jest najbardziej racjonalne wydatkowanie środków. Będziemy nadal współpracować z panem komendantem Kołakowskim jak i również z policją po to byście mieli dodatkowe służby, to deklaruje i dotrzymam słowa. Rozmawialiśmy również z panem Komendantem ze przydały by się rowery elektryczne do patrolowania, musimy zapytać policjantów jak oni to widzą, może to nie jest głupi pomysł , ja sam osobiście jeździłem na takich będąc teraz na wakacjach i powiem ze bardzo fajnie się na nich jeździ, można na nich wszędzie dotrzeć, myślę że jako forma patrolu było by to skuteczne. Rozważamy obecnie z panem komendantem by was  dofinansować w tym zakresie. Dziękuję za wszystko, za państwa ofiarną służbę, za to że bronicie społeczeństwo przed przestępcami, działacie prewencyjnie, narażacie życie i zdrowie i że dzięki wam czujemy się bezpieczni, bardzo za to serdecznie wam dziękuję.”

Obchody Święta Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Sokółce poprzedzone zostały uroczystymi nabożeństwami odprawionymi w Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego, a także w Cerkwi Świętego Aleksandra Newskiego w Sokółce.

Maciej Białobłocki

źródło-https://sokolka.policja.gov.pl/

image_printDrukuj