100. rocznica bitwy 13 Pułku Ułanów Wileńskich z bolszewikami

Uroczystości uczczenia 100. rocznicy bitwy 13 Pułku Ułanów Wileńskich z kawalerią bolszewicką obchodzono 25 lipca 2020 r. w Janowie i kolonii Kizielany.
Po nabożeństwie w janowskim kościele pw. Świętego Jerzego, zebrani goście i mieszkańcy gminy Janów udali się do kolonii Kizielany. Tam, na prywatnej posesji Pana Jana Błaszko – pomysłodawcy i realizatora pomnika, nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowego kamienia z tablicą upamiętniającą wydarzenie z 25 lipca 1920 r.
“Tego dnia, 100 lat temu ułani wileńscy w okolicy Janowa, Trofimówki, Kupliska, Wyłud i Rykaczewa toczyli walki z sowiecką 15 dywizją III Korpusu Kawalerii Gaja, powstrzymując na kilkadziesiąt godzin ich marsz na zachód Europy.” – czytamy na stronie Urzędu Gminy Janów.
Modlitwę za ułanów poległych w bitwie poprowadził kapelan Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
Powiat Sokólski w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko reprezentowała Bożena Jolanta Jelska-Jaroś – Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego. W uroczystościach wzięli udział min.: Gospodarz Gminy Janów – Wójt Jerzy Pogorzelski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Członek Zarządu Sejmiku Wojewódzkiego Wiesława Burnos, przedstawiciele samorządów i służb mundurowych min. Komendant KPP w Sokółce Sławomir Kołakowski i Komendant KPPSP w Sokółce Dariusz Wojtecki, przedstawiciele SG, członkowie rodzin ułanów wileńskich oraz organizacji i stowarzyszeń kultywujących tradycje 13 Pułku Ułanów z Kielc i Wilna, a także przedstawiciele społeczności tatarskiej w Polsce.

Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Sokólski.

Tutaj mogą Państwo wysłuchać rozmowy z inicjatorem i fundatorem postumentu ku czci 13 Pułku Ułanów Wileńskich i wydarzeń z 25 lipca 1920 r. Panem Janem Błaszko oraz wystąpienia Członka Zarządu Powiatu Sokólskiego – Bożeny Jolanty Jelskiej-Jaroś

https://www.facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe/videos/3209847065774375/

Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj