76. rocznica Powstania Warszawskiego

1sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, aby uczcić pamięć powstańców, mieszkańcy zebrali się na Placu Kościuszki w Sokółce o godz. 17:00. Chwilą ciszy przy dźwięku syren oddali hołd wszystkim tym, którzy chwycili za broń w stolicy w godzinę ,,W”.

Następnie uczczono ten ważny dzień zapaleniem światełka pamięci oraz modlitwą na grobie Powstańca Warszawskiego w Sokółce. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Krzysztof Promiński prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej. W symbolicznych obchodach rocznicowych wziął też udział dyrektor Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Sokółce Zbigniew Dębko, który w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko zapalił biało-czerwone znicze na grobie Powstańca Warszwskiego.

Rys historyczny:

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. ( źródło : Instytut Pamięci Narodowej)

KG

image_printDrukuj