W Sokółce będzie bezpieczniej – wiadukt drogowy

Wiadukt drogowy za prawie 50 mln zł nad linią kolejową w Sokółce zwiększy bezpieczeństwo na kolei i ułatwi komunikację w mieście i regionie. Widać efekty prac przy wspólnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i Gminy Sokółka. We czwartek (6.08) wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, lokalni samorządowcy – Burmistrz Sokółki oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko i przedstawiciele spółki PKP PLK wizytowali obiekt.

Pierwsze samochody pojadą wiaduktem nad linią kolejową z Białegostoku przez Sokółkę do granicy z Białorusią jeszcze w tym roku. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przewidziano windy.

Stumetrowa budowa już nad torami

Wykonawca pracuje zgodnie z harmonogramem. Na żelbetowe podpory przy pomocy specjalistycznego dźwigu nasunięto stalową konstrukcję obiektu. Nad ziemią są trzy przęsła wiaduktu. Obiekt będzie miał 142 m długości oraz ponad 16 m szerokości. Już do budowy obiektu zużyto 420 ton stali zbrojeniowej i ponad 300 „gruszek” betonu. Inwestycja wymagała korekty przebiegu linii kablowych energetycznych i kablowych teletechnicznych.

Przebudowano sieć trakcyjną pod wiaduktem i dodatkowo zainstalowane będą osłony przeciwporażeniowe. Wykonane zostanie także wygrodzenie i chodnik wzdłuż linii kolejowej, zapewniający dojście do windy. Prace na budowie rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku. Zakończenie, łącznie z przebudowanym układem drogowym, jest planowane w listopadzie 2021.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

źródło: www.gov.pl/web/uw-podlaski

image_printDrukuj