Górale w wojnie 1920 na Sokólszczyźnie – otwarcie Szlaku Dywizji Górskiej gen. bryg. Andrzeja Galicy

19 września w Sokółce będzie miała miejsce uroczystość otwarcia Szlaku Dywizji Górskiej gen. bryg. Andrzeja Galicy w Wojnie 1920 r. Od 9.30 do 14.00 odbędzie się objazd kwater wojennych i miejsc pamięci (Sokółka, Sidra, Kuźnica, Klimówka, Mieleszkowce Pawłowickie). O godzinie 16.00 uczestnicy uroczystości wraz z lokalnymi włodarzami i samorządowcami złożą wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce, zaś na godzinę 17.00 zaplanowano konferencję poświęconą wydarzeniom 1920 r. i sylwetce gen. Galicy w kinie „Sokół”. Przed konferencją w holu kina prezentowane będą pamiątki Dywizji Górskiej z 1920 r. i czasów II RP. Na zakończenie wystąpi kapela góralska z Beskidu Żywieckiego.
Na drugi dzień obchodów przypada uroczysta msza św o godz. 10.00 w Kolegiacie pw. św. Antoniego w Sokółce w intencji poległych na naszych ziemiach w roku 1920. Po mszy organizatorzy uroczystości zapraszają na koncert kapeli góralskiej oraz Powiatowego Zespołu Regionalnego „Jemioła” (w Kolegiacie).
Inicjatorem powstania szlaku był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsko Białej.
Wyznaczenie, oznakowanie i promocja szlaku historycznej marszruty żołnierzy Dywizji Górskiej w wojnie polsko-bolszewickiej to główne cele nowego projektu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i jego partnerów, którymi są Związek Podhalan – Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie i Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce. Projekt realizowany od sierpnia do października 2020 otrzymał dofinansowanie z programu MKiDzN pn. „Koalicje dla Niepodległej”, a pierwszoplanowym wydatkiem jest wykonanie specjalnych tablic upamiętniających górali-bohaterów walczących w wojnie 1920, przede wszystkim w Dywizji Górskiej.

Dywizja Górska, w skład której wchodziły pułki strzelców podhalańskich, formacja bardzo bliska sercu ludziom naszego regionu, zwłaszcza że na jej czele stała tak wybitna postać jak Andrzej Galica. Rodowity góral, który został generałem, zapisał się pięknymi zgłoskami w wojsku. To on praktycznie „stworzył” Podhalańczyków” , projektując ich słynny mundur z płaszczem i kapeluszem z piórkiem. W wojnie 1920 wraz ze swoimi żołnierzami, wśród których było wielu górali, przeszedł cały szlak bojowy od Brześcia i Firleja po Sokółkę, Kuźnicę i Grodno.

Źródło informacji: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsko Białej
image_printDrukuj