Święto Narodzenia Przenajświętszej Marii Panny w Krynkach

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach w dniu wczorajszym (21.09.2020r.) obchodziła wielkie święto Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne obchody parafialnego święta odbyły się w wyjątkowy sposób, gdyż przewodniczył im zwierzchnik Diecezji Białostocko- Gdańskiej abp Jakub. Świąteczne obchody rozpoczęły się już w niedzielę (20.09.2020r.) całonocnym Czuwaniem.
W dzień święta licznie zgromadzeni kapłani, wierni, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych zebrali się w Cerkwi, aby wspólnie uczestniczyć w uroczystej Boskiej Liturgii.
Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko oraz swoim własnym, złożył na ręce Arcybiskupa Jakuba kwiaty w ramach podziękowania za obecność oraz życzył wszelkiej pomyślności i umacniania się w Duchu Świętym.
Cerkiewne uroczystości rozpoczęły się około godz.9:30- wierni procesyjnie udali się na spotkanie abp Jakuba, po przywitaniu przez samorządowców oraz młodzież przed świątynią, rozpoczęła się uroczysta liturgia.
Rys historyczny:
Narodzenie Przenajświętszej Marii Panny- O okolicznościach tego wydarzenia dowiadujemy się z wczesnochrześcijańskiej tradycji. Małżeństwo Joachima i Anny nie miało dzieci. Inni Żydzi uważali, że ich bezdzietność jest karą za grzechy i poniżali ich. Oni zaś, ciągle modlili się do Boga, wierząc, że usłyszy ich modlitwy i uszczęśliwi potomstwem. Pewnego dnia Joachim odszedł na pustynię, by tam w samotności oddać się modlitwie. Anna została w domu i opłakiwała swoją bezpłodność. Gdy zobaczyła ptasie gniazdo wypełnione pisklętami zawołała w wielkim smutku: „Czym zawiniłam, że jestem gorsza od tych ptaków, które cieszą się ze swego potomstwa. Nawet morze jest pełne ryb i ziemia wydaje owoc w swoim czasie i wychwala Pana.” Bóg wysłuchał modlitw świętych małżonków. Annie zjawił się Anioł Pański i powiedział: „Anno! Wasze modlitwy zostały wysłuchane. Urodzisz córkę, która będzie radością wszystkich ludzi.” Tę samą wieść przyniósł Anioł Joachimowi. Szczęśliwi małżonkowie dziękowali Bogu za tę łaskę i obiecali, że przyszłe dziecko ofiarują na służbę Bogu. Swą córkę nazwali Marią. Tak narodziła się Ta, przez Którą przyszedł do nas Chrystus Pan i Zbawiciel. Poprzez Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy rodzaj ludzki otrzymał od Boga Orędowniczkę i Wspomożycielkę. ( źródło: (www.prawoslawie.pl )
KG
image_printDrukuj