Z wizytą w Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji

Zbliżają się święta wielkanocne, postanowiliśmy więc odwiedzić Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji, żeby nauczyć się pięknego zdobienia pisanek i poznać zwyczaje naszego regionu związane z tradycją wielkanocną. 17 marca 2021 r. pojechaliśmy do Lipska, gdzie najpierw w muzeum obejrzeliśmy pisanki i wysłuchaliśmy opowieści o sposobach ich zdobienia nie tylko na Podlasiu, ale i w całej Polsce. Pani przewodniczka pokazała nam piękne i kolorowe okazy z różnych regionów, potem wyjaśniła jak dawniej pozyskiwano barwniki z naturalnych surowców, np. z kory drzew, płatków kwiatów, łupin cebuli, liści kapusty. Następnie mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w czasie warsztatów pisania pisanek metodą batikową. Chociaż jest to pracochłonna i precyzyjna praca, która polega na nakładaniu artystycznych wzorów szpileczką moczoną w gorącym wosku i farbowania kolejnych warstw koloru, to tak byliśmy zaangażowani w nasza prace, że wyszły nam piękne pisanki, które z radością zawieźliśmy do domów.

Fundusze na zwiedzanie muzeum i udział w warsztatach zawdzięczamy współpracy z Fundacją Edukacji i Wspomagania Rozwoju „Evolver” i realizacji projektu „Niepełnosprawność to wyzwanie – rozwijamy swoje możliwości i zdolności”, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Było to dla nas, uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i ograniczeniami, ciekawe i rozwijające doświadczenie, które pozwoliło rozwinąć naszą kreatywności, wyobraźnię i estetykę.

LZ i KZ

 

image_printDrukuj