Spotkanie z kulturą w sokólskim LO

6 listopada uczniowie z kl. 3ae, 1a i 2c LO im. M. Kopernika w Sokółce wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Zygmuntem Miłoszewskim – powieściopisarzem, publicystą oraz współautorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i było częścią projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami”. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o mozolnym procesie tworzenia wspaniałych kryminałów i powieści sensacyjnych, o wzlotach i upadkach podczas pisania, a także o czerpaniu inspiracji.

Zygmunt Miłoszewski jest laureatem wielu nagród, wśród których należy wspomnieć: Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej w 2007r. za „Uwikłanie” i w 2012r. za „Ziarno prawdy”, Tytuł Najgorętszej Książki Lata 2013 za powieść „Bezcenny”, Tytuł „Najlepsza Książka roku 2014” za powieść „Gniew”, Paszport „Polityki” w kategorii „Literatura” w 2015r. Powieści Miłoszewskiego są tłumaczone na wiele języków, m.in. na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński, hebrajski, włoski czy hiszpański, ale największą sławę zdobył we Francji, gdzie wielokrotnie jego kryminały były nominowane do prestiżowych nagród literackich. 8 listopada wchodzi na rynek najnowsza powieść pt.„Jak zawsze”, którą sam Miłoszewski zaliczył do gatunku komedii narodowo – erotycznej.

Podczas wyjazdu mieliśmy także okazję zobaczyć film pt. „Twój Vincent” – pierwszą pełnometrażową animację malarską, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. Fabuła filmu opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Jest osnuta na kanwie jego obrazów, a narracja jest prowadzona przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach, które w formie wywiadów wyjaśniają przebieg zdarzeń. Nowatorska forma i niecodzienny wątek z życia genialnego malarza, zachwyciły każdego.

Serdecznie dziękujemy za udany wyjazd i niezapomniane wrażenia p. profesor Małgorzacie  Kułakowskiej i p. profesor Eugenii Garbuz.

Paulina Michałowska, klasa 3ae

Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce

image_printDrukuj
Tagged , , , .