Narodowe Święto Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, rozpoczęliśmy w Sokółce Liturgią w Cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego oraz Mszą Św. w intencji Ojczyzny, w Kościele Kolegiackim pw. Św. Antoniego Padewskiego. Trzeba przyznać, że świątynie mamy piękne, a święta narodowe obchodzimy z patosem.
Starosta Sokólski uczestniczył w obu nabożeństwach – prawosławnym i katolickim. Licznie towarzyszyli mu pracownicy Starostwa Powiatowego w Sokółce oraz Radni Rady Powiatu Sokól
skiego. Ponadto We Mszy Św. brały udział delegacje między innymi: Urzędu Miejskiego w Sokółce, Powiatowej Komendy Policji w Sokółce, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, Placówek Straży Granicznej, Nadleśnictw Czarna Białostocka i Krynki, a także tradycyjnie poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Uroczystości od początku do końca uświetniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli wraz z mażoretkami.

Po przemarszu pochodu ulicami Sokółki pod pomnik Marsz. J. Piłsudskiego, zebrani wysłuchali przemówień… „ Marsz, marsz Polonia, marsz Dzielny Narodzie – tymi słowami w XIX w. i na początku wieku XX zagrzewany był nasz naród do odzyskania niepodległości. Wtórował tej pieśni nasz przepiękny hymn – „Jeszcze Polska nie zginęła…” który przed chwila odśpiewaliśmy. Te pieśni były z naszymi rodakami na barykadach wszystkich powstań XIX wieku. Również bardzo ważna pieśń była razem z młodzieżą Wrześni, pieśń, którą nazwano Rotą, pieśń mówiąca o tym, że „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…”. Te wszystkie pieśni, oraz odwaga i dzielność naszego narodu spowodowały, że 11.11. 1918 r. odzyskaliśmy upragnioną niepodległość…” – Rozpoczął Starosta Sokólski Piotr Rećko. Dalej w swojej mowie wspominał zasługi Marszałka J. Piłsudskiego, Ministra Grabskiego, Kwiatkowskiego i wielu innych ojców naszej Ojczyzny, którzy stworzyli podwaliny dla dzisiejszej, wolnej Polski. Starosta Sokólski również podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do kultywowania postaw patriotycznych wśród naszej młodzieży podczas I Powiatowego Biegu Niepodległości. W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości, ulicami Sokółki przebiegło ponad 500 osób, głównie młodzieży z powiatu sokólskiego. Po przemówieniach i odczytaniu listów, miedzy innymi od Wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci przez Piotra Horsztyńskiego z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii. Wspominał on m.in. o mieszkańcach Sokółki rozstrzelanych przez Niemców jesienią 1918 roku.

Wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Marsz. J. Piłsudskiego, w tym roku złożyło bardzo wiele delegacji. Uroczystość zakończył mini koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli oraz gorąco oklaskiwany występ mażoretek.

Patrycja A. Zalewska

Referat Promocji

image_printDrukuj
Tagged , , , , .