Wakacyjne staże uczniów w ramach projektu pn. „Uczniowie i nauczyciele Powiatu Sokólskiego podstawą konkurencyjnego rozwoju podlaskiej gospodarki”

Wakacyjne staże uczniów w ramach projektu pn. „Uczniowie i nauczyciele Powiatu Sokólskiego podstawą konkurencyjnego rozwoju podlaskiej gospodarki”

 

Mariusz Dąbała Karczma pod Sokołem

Mariusz Dąbała – opiekun stażu w „Karczmie pod Sokołem” opowiedział nam, czego nowego mogła nauczyć się młodzież podczas stażu w Karczmie. Uczniowie mogli poznać zasady zachowania się kuchni. Nauczyli się różnych technik gotowania, między innymi w niskich temperaturach – techniką molekularną, fachowej rozbiórki mięs, w tym krojenia metodą francuską. Stażyści zdobywali wiedzę na dwóch sekcjach – przy przygotowaniu dań na zimno i na gorąco. Spędzili na każdej odpowiednią ilość godzin, obserwując pracę profesjonalistów, a następnie powtarzając po nich kolejne czynności. Pomagali w przygotowywaniu półproduktów do wybranych dań.
Pan Mariusz Dąbała powiedział nam, że bardzo chętnie przyjmie kolejnych stażystów, ponieważ sam często wyjeżdża za granicę, żeby tam uczyć się nowych rzeczy, poznawać tajniki różnych kuchni. Ostatnio spędził wiele czasu we Francji i chciałby tę wiedzę przekazać kolejnym pokoleniom kucharzy, restauratorów. Uważa jednak, że selekcja młodzieży wybieranej do projektu powinna być bardziej precyzyjna, ponieważ nie wszyscy młodzi ludzie w nim uczestniczący swoją przyszłość wiązali z wyuczonym zawodem, a w „Karczmie pod Sokołem” można zdobyć naprawdę cenną wiedzę.

Klaudia Galej Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce

Na praktykach było mi bardzo dobrze. Nikt mnie nie blokował, pozwalano mi robić to samo, co pracownicy. Wszyscy mnie uczyli, kiedy czegoś nie wiedziałam, pytałam i zawsze dostawałam odpowiedź. Nabyłam wiele umiejętności.

Wydział Rozwoju i Promocji

image_printDrukuj