Inauguracja wystawy fotograficznej „Oto My” odbyła się 3 grudnia 2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce z okazji dnia osób niepełnosprawnych

Inauguracja wystawy fotograficznej „Oto My” odbyła się 3 grudnia 2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce z okazji dnia osób niepełnosprawnych. Głównymi bohaterami wystawy są uczniowie SOSW w Sokółce, którzy podczas sesji mogli odkrywać swoje możliwości, zdobywać doświadczenia, sukcesy oraz realizować marzenia. Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko.
Otwartą po raz drugi wystawę „Oto My” można oglądać do 19 marca, od piątku do poniedziałku, (z wyłączeniem czwartku), w godzinach 8.00 do 15.00 w Klubie „Senior +” w Sokółce, przy ul. Lelewela 1C.
Ekspozycja składa się z 27 zdjęć formatu 50×70 i 50×80 wykonanych na płótnie pomysłodawczyniami projektu są: Marta Kawrygo-Leonowicz, Oliwia Burdyńska-Bilmin, Grażyna Tymoszuk oraz Ewa Wińska. Na wystawie można również zobaczyć osiem wielkoformatowych prac przedstawiających portrety dzieci, autorstwa Agnieszki Sielewicz
-Zdjęcia znajdujące się na wystawie oprócz walorów estetycznych niosą przesłanie emocjonalne, poprzez pryzmat odpowiedniej oprawy, scenerii i rekwizytu ukazują wyjątkowość i artyzm drzemiący w uczniach. Wystawa łamie stereotypy negatywnego postrzegania niepełnosprawności, które wciąż są zakorzenione w społeczeństwie-mówiła Dyrektor SOSW w Sokółce Elżbieta Szomko.
Autorki wystawy, w wyjątkowy sposób pokazały, jak bogata jest osobowość, wdzięk, niezwykłość oraz życie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Prace nad wystawą trwały około miesiąca, ponieważ jak mówią realizatorki, dzieci nie zawsze wierzyły w swoje siły i możliwości.
-Gdy ujrzałam pierwszy raz zdjęcie mojej córki na wystawie, nie poznałam jej. Towarzyszyło mi ogromne wzruszenie. Trud i wkład pracy Pań, które nad tym pracowały jest bardzo duzy-mówiła mama Małgorzaty
Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce Zbigniew Dębko, w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko wręczył pomysłodawczyniom, Dyrektor SOSW w Sokółce Elżbiecie Szomko oraz uczniom, na ręce rodziców, serdeczne podziękowania oraz słowa uznania.
Zaprezentowane prace wyraźnie pokazują, że ich bohaterowie chcą żyć w taki sam sposób jak osoby pełnosprawne. Mają jednak do pokonania więcej trudności.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy.
A.S
image_printDrukuj