14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawstwa

Święto ustanowione w 2004 r. dedykowane jest honorowym dawcom krwi – tym, którzy bezinteresownie dzielą się darem życia z potrzebującymi. Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa obchodzony jest 14 czerwca – w dzień urodzin dr Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi AB oraz 0, za co w 1930 r. otrzymał nagrodę Nobla.
W organizmie człowieka krew stanowi ok. 9-10% masy ciała. Dorosły człowiek ma od 4 do 6 litrów krwi w układzie krążenia (mężczyźni ok 1 litr więcej krwi niż kobiety).

Ustanowienie święta ma zachęcać do oddawania krwi i uświadamiać jak cenne jest to dla potrzebujących. Bez honorowego krwiodawstwa nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, leczyć i ratować ludzi. Każda osoba pełnoletnia, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi.
– informacje dla tych, którzy chcą oddać krew:

Kto może oddawać / dyskwalifikacje

,,Twoja krew moje życie” to hasło Akcji Krwiodawstwa na którą zaprasza Starosta Sokólski Piotr Rećko we współpracy z RCKiK w Białymstoku dnia 28 czerwca 2021 r. godz. 8.00-15.30, parking przy Starostwie Powiatowym w Sokółce ul. Piłsudskiego 8

Źródło: Wikipedia

Oprac: Elżbieta Rapiej