„Nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary” – Rocznica Czwartej Wywózki na Sybir

Praca ponad ludzkie siły, śmierć z głodu… w dzisiejszych, spokojnych czasach trudno sobie wyobrazić piekło, przez jakie przechodziły starsze pokolenia. Dlatego ważne jest, by pamiętać o historii i mówić o niej głośno.

Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce Zbigniew Dębko oraz Radny Powiatu Sokólskiego Krzysztof Pawłowski złożyli w dniu dzisiejszym kwiaty pod Obeliskiem w  hołdzie ofiarom II Wojny Światowej z Gminy Kuźnica. Obecna była również Genowefa Freling, 92-letnia Sybiraczka która opowiedziała nam o wydarzeniach z tamtych lat. O wspomnieniach Pani Genowefy możemy posłuchać tutaj: https://fb.watch/6cijgWqIbU/

Jesteśmy tu dzisiaj po to, aby oddać hołd tym, którzy cierpieli, którzy zginęli – mówi Krzysztof Pawłowski – Jest z nami Pani Genowefa Freling, Sybiraczka która została w tym czasie, razem z rodziną 20 czerwca 1941 roku wywieziona na nieludzką ziemię, daleką Syberię. Na Syberię zsyłano za to, że ludzie byli wzorowymi Polakami. Tata Pani Genowefy był wzorowym sołtysem i za to, we wrześniu 1939 roku został aresztowany przez sowietów i zginął bez wieści. Do tej pory nie wiadomo gdzie znajdują się jego szczątki.”

Czwarta deportacja miała miejsce w 1941 roku w maju i czerwcu. Swoje żniwo zebrała między innymi na Białostocczyźnie, Grodzieńszczyźnie i Wilińszczyźnie.

Delegacja odwiedziła też Golgotę Wschodu w Kuźnicy. Upamiętnienie ofiar, które zginęły na obcej ziemi zakończyło się złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i modlitwą.

KG

 

 

image_printDrukuj