Z Kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, barwny korowód dożynkowy prowadzony przez mażoretki i Powiatową Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy Zespole Szkół w Suchowoli pod batutą Jarosława Szczerby, przemaszerował na Stadion Miejski w Dąbrowie Białostockiej.
Tutaj odbyła się część oficjalna uroczystości, a po niej występy artystyczne i dekoracje zwycięzców tradycyjnych konkursów dożynkowych.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt i zaśpiewania Hymnu Polski. Poczet flagowy wystawił ZS im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Biał.
Następnie zebranych przywitali gospodarze wydarzenia. Organizatorem Dożynek Wojewódzkich w Dąbrowie Białostockiej był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Powiat Sokólski i Gmina Dąbrowa Białostocka.
Wzdłuż sceny, u jej podnóża ustawiono szereg wieńców dożynkowych, spośród których, w ramach konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w dalszej części obchodów wybrano zwycięzców w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny dożynkowy. Wyniki konkursu zdradzimy później…
Prowadzący uroczystość zaprosił na scenę głównych gospodarzy i organizatorów spotkania: Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Marka Olbrysia, Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesławę Burnos, Starostę Powiatu Sokólskiego Piotra Rećko i Burmistrza Miasta i Gminy Dąbrowa Białostocka Artura Gajlewicza. Na scenę zaproszono również Starostów Dożynkowych Halinę i Marka Raducha oraz Emilię i Mateusza Adaszczyków.
Jako pierwszy głos zabrał Wicemarszałek Marek Olbryś witając gości oficjalnie rozpoczął Dożynki Wojewódzkie. W swoim przemówieniu, w imieniu swoim i Marszałka Artura Kosickiego i całego Zarządu serdecznie podziękował Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za współudział w organizacji. “Był czas żniw, teraz jest czas świętowania… Chcemy żeby ten dzień przeżyli państwo w miłej atmosferze wspólnych rozmów, ale też mamy tu artystów, którzy chcą zaprezentować swoje utwory, możemy też podziwiać dzieła Kół Gospodyń Wiejskich, rolników – wspaniałe wieńce dożynkowe. Będziemy mówić o efektach waszej ciężkiej pracy… Wysiłek rolników dzisiaj będzie nagradzany poprzez odznaczenia , gratulacje, podziękowania…” Wicemarszałek szczególnie dziękował rolników, ale nie zapomniał o instytucjach związanych z rolnictwem, firmach i jednostkach, które wspierają rolnictwo: “ Bo dzisiaj rolnictwo potrzebuje dobrego wsparcia, mecenatu państwa i samorządów. Obiecujemy nadal pomagać i wspierać rolników.” mówił Marek Olbryś.
Starosta Sokólski Piotr Rećko wystąpił jako drugi: “Powiat Sokólski jest szczególnym powiatem dlatego, że jesteśmy dla rolników, z rolników, a nasi rolnicy są jednymi z najlepszych rolników w kraju… Jest nasz wybitny rolnik – Bożena Jelska-Jaroś, jest nasz wspaniały Jurek Wilczewski, który pomimo licznych trudności daje pracę 3000 ludzi. Jest na naszym terenie Metal-Fach, który produkuje maszyny rolnicze, służy rozwojowi rolnictwa i również tworzy miejsca pracy. Bez rolnictwa nie ma Powiatu Sokólskiego, nie ma Województwa Podlaskiego, ale też nie ma Polski – rolnik karmi, dba o tradycje. Szczególnie w tym trudnym czasie stanu wyjątkowego na terenie powiatu sokólskiego musimy pokazać solidarność z rolnikami. Pokazać, że jesteśmy z nimi, my jako instytucje, przedstawiciele władz. To czynimy – jesteśmy z wami rolnicy, kochamy was, jesteśmy dla was, Budujemy dla was drogi, ale też budujemy bezpieczeństwo, mam nadzieję, że to czujecie.
Wszystkiego najlepszego w związku z Dożynkami. Przekazuje też ukłony rolnikom z województwa podlaskiego od Senatora Mariusz Gromko i Sekretarza Stanu Dariusza Piontkowskiego, którzy nie mogli uczestniczyć w dzisiejszym Wojewódzkim Święcie Plonów z uwagi na uczestnictwo w uroczystościach Beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej.”
Również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wyraził ze sceny wdzięczność wobec polskiej wsi. Mówił min. o tym, że: “Założeniem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest to, żeby obszary wiejskie się rozwijały, żeby rolnicy, mieszkańcy wsi mieli szeroki dostęp do różnego rodzaju usług: zdrowotnych, społecznych, żeby na wsiach były dobre drogi, szeroka oferta kulturalna, sportowa i każda inna. Żeby poziom życia na wsi nie odstępował od poziomu dostępności różnego rodzaju usług jaki spotykamy w mieście…” Nawiązał też do konia sokólskiego, mówiąc: “Pan starosta mówił tu o różnych specjalnościach, które wyróżniają rolnictwo sokólskie… Jest jeszcze jeden, można powiedzieć – produkt rolniczy, czy około rolniczy, który kojarzy się z Ziemią Sokólską, to jest koń sokólski. Koń ten wyróżnia się siłą, masywnością, zdolnością przełamywania wielu przeciwieństw… Sprawdza się w wielu okolicznościach. Można powiedzieć, że jest to prawie koń bojowy. Podsumowując, życzę państwu żeby podlaskie rolnictwo, sokólskie rolnictwo wykazywało się taką mocą jak ten koń sokólski, mimo wszelkich przeciwności, mimo nieprzychylności natury…”
Przemówienia wygłosili również przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem m in. Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło i Przewodniczący Zarządu ZGWWP Grzegorz Jakuć.
Odczytano list przekazany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym min. pisze: “„Historia naszego kraju wyraźnie pokazuje, że w najtrudniejszych dla Ojczyzny chwilach chłopi nie tylko żywili, ale także bronili jej granic. To oni byli ostoją polskości, przekazywali z pokolenia na pokolenie fundamentalne wartości; szacunek do ziemi ojców, języka i religii. Nigdy nie zapomnimy o wielkim wkładzie mieszkańców wsi w budowę niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej”. Listy przekazali również m in.: Senator Marek Adam Komorowski, Poseł Stefan Krajewski i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.
W imieniu Marszałka Artura Kosickiego, całego Zarządu Województwa Podlaskiego i wszystkich radnych Sejmiku do rolników zwróciła się Członek Zarządu Wiesława Burnos: “… Życzę pomyślnego następnego roku, żeby nie dotknęła nas żadna klęska żywiołowa, życzę, by plony były obfite, żeby wszystkie sprawy związane z waszą pracą na roli – tym waszym wielkim dziełem układały się jak najlepiej. Życzę także powodzenia w waszych rodzinach , aby zrealizowały się wszystkie plany, żeby dzieci mogły się kształcić jak najlepiej, żeby wasze miejscowości rozwijały się jak najlepiej, żebyście mieli jak największych włodarzy zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym jak i też centralnym. Włodarzy, którzy rozumieją co to znaczy odpowiedzialność za sprawy polskiej wsi i co to znaczy, by polska wieś doznawała wszechstronnej opieki ze strony państwa. Tego wam życzę.”
Przyszedł czas na wręczenie odznaczeń “Zasłużony dla Rolnictwa”. Jest to najwyższe odznaczenie, którym może uhonorować Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku 21 medali wręczył Wojewoda Podlaski. Odznaczenia otrzymali: Starosta Sokólski Piotr Rećko, Agnieszka Zieziula, Anna Dorota Cilulko, Bogusław Bilmin, Kamil Białobłocki, Piotr Pawłowski, Piotr Zieziula, Sylwia Anna Sadłowska, Marek Raducha, Krzysztof Boguszewski, Dorota Adaszczyk, Jan Adaszczyk, Czesław Marchel, Krystyna Ciulewicz, Marcin Kondracki, Janusz Łazuk, Grzegorz Marcińczyk, Tadeusz Mikłosz, Tomasz Ciniewicz, Wojciech Kułak, Mateusz Adaszczyk. Wszyscy odznaczeni zostali na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej, której Wiceprezesem jest Marek Siniło.
Starosta Sokólski Piotr Rećko otrzymał w/w odznaczenie za wsparcie i promocję polskiego rolnictwa i rozwój rolniczej edukacji.
Na zakończenie części oficjalnej chleb dożynkowy został poświęcony przez Arcybiskupa Jakuba oraz Diecezjalnego Duszpasterza Rolników Księdza Dziekana Andrzeja Gniedziejko. Następnie chleb podzielono i rozdano go wszystkich uczestników dożynek.
Scenę zajęli artyści, pierwsza wystąpiła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół w Suchowoli. Następnie Kurpie Zielone, Narwianie, Buńczuk, Sarakina, Solatium oraz zespoły folklorystyczne. Studio Poezja i Jemioła reprezentowały Powiat Sokólski. O zmierzchu scena rozbłysła kolorowymi reflektorami i weszły na nią gwiazdy wieczoru: Miły Pan i Defis.
Występy artystyczne przeplatały się z wręczaniem nagród w tradycyjnych, dożynkowych konkursach.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy rozstrzygnięto w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i nowoczesny. W tym roku na Dożynki Wojewódzkie przygotowano 20 wieńców – siedem tradycyjnych i 13 nowoczesnych.
Komisja konkursowa pierwsze miejsce w kategorii „tradycyjny wieniec dożynkowy” przyznała gminie Szudziałowo! Brawo Szudziałowo! Wieniec jest rzeczywiście przepiękny, okazały, zrobiony ściśle z tradycją i bardzo starannie wykonany. Będziemy o nim jeszcze pisać… Drugie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Goplany, a trzecie znów powędrowało do powiatu sokólskiego, zdobyły je Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sokółki.
Wieniec z gminy Wyszki zdobył pierwsze miejsce w kategorii „współczesny wieniec dożynkowy”, natomiast drugie miejsce komisja przyznała Powiatowi Sokólskiemu! Nasz wieniec został wykonany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Radość Życia w Dąbrowie Białostockiej, na prośbę Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. Trzecim miejscem cieszyło się Koło Gospodyń Wiejskich z Przystawki.
Konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe przygotowane przez KGW zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Dworu! O Nowodworzanka również będziemy jeszcze pisać. Drugie miejsce KGW w Karakulach i trzecie – KGW w Dolistowie Starym. Były też dwa wyróżnienia dla: KGW w Bobrówce i KGW w Łapiczach.
Na całym stadionie uczestników dożynek czekało mnóstwo atrakcji dla ciała i duszy, przesyconych tradycją. Stoiska KGW, Powiatu Sokólskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Gminy Dąbrowa Białostocka, Podlaskiego Instytutu Kultury, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i wiele, wiele innych. Były atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Podczas dożynek nie mogło zabraknąć pięknych, potężnych koni sokólskich, podziwianych przez wszystkich. Ich hodowcy z terenu powiatu sokólskiego zostali uhonorowani statuetkami przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko. Uhonorowanie to było jednocześnie podziękowaniem za promocję Powiatu Sokólskiego na Dożynkach Wojewódzkich.
Patrycja A. Zalewska
Zdjęcia Marcin Pogorzelski
image_printDrukuj