Mamy to! S19 pobiegnie przez Sokółkę

Wreszcie doczekaliśmy się decyzji w sprawie przebiegu s19 przez nasz powiat. Po latach walki Starosty, wariant trasy po starodrożu, czyli przez Sokółkę, wchodzi do realizacji
– RDOŚ wydał decyzję środowiskową na realizację S19 po starodrożu tj. od Sokółki przez Czarną Białostocką Wasilków do Dobrzyniewa Dużego. Do Białegostoku będziemy jeździli dwupasmówką i już nam nie grozi wariant S19 przez Korycin- napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Piotr Rećko, starosta sokólski, dziękując jednocześnie Dariuszowi Piontkowskiemu i Mariusz Gromko za walkę o najważniejszą drogę dla Powiatu Sokólskiego.
Starosta od początku zakładał, że do 2025 będziemy jeździć po dwupasmowej drodze do Białegostoku i że tiry nie będą zatruwać miasta, nie będą jechać przez centrum, zaś w Kuźnicy tiry nie będą blokować poboczy. I swoje założenia konsekwentnie realizuje.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że S19 jest jedną z najważniejszych inwestycji jaka jest realizowana w Województwie Podlaskim. Ci, którzy śledzą jej losy, mogą pamiętać konferencje prasową w Kuźnicy z września 2020 roku, na której gościł Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA oraz Piotr Rećko Starosta Sokólski. Wtedy minister, w trakcie swojego przemówienia, wyraził nadzieje, że uda się doprowadzić do pozytywnej decyzji środowiskowej dla odcinka Sokółka-Białystok. Ten wariant był pierwotnym, planowanym przebiegiem trasy, ale w trakcie rządów PO-PSL został wyłączony z projektów, właśnie za sprawą decyzji środowiskowych. A planowana trasa miała przebiegać w czterech wariantach przez Korycin, przez co byłaby dwukrotnie dłuższa. O włączenie ponownie do rozporządzanie najkorzystniejszego wariantu, czyli po starodrożu, od początku swojej pierwszej kadencji zabiegał Starosta, wykorzystując każdą możliwość do zmiany. Optymizmem napawało już spotkanie w Kuźnicy, ale wtedy jeszcze nic nie było pewne. Od tej konferencji minął rok i w końcu możemy powiedzieć: „Mamy to!”. S19 po starodrożu, czyli od Sokółki, przez Czarną Białostocką, Wasilków do Dobrzyniewa Dużego, staje się faktem.
– Bardzo długo na to czekaliśmy- podkreśla Piotr Rećko.
Dodaje, że to nie jedyna, tak ważna inwestycja drogowa w naszym powiecie. Równolegle toczą się rozmowy na temat ósemki od Katrynki do Agustowa, której ponad 40 km przebiega przez nasz powiat i jest równie ważnym dla mieszkańców szlakiem komunikacyjnym, co S19. Póki co, w ramach obwodnicy Suchowoli, która wchodzi również do realizacji, powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery typu rondo, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. Powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.
– To dwie drogi krajowe, które są bardzo istotne dla rozwoju powiatu sokólskiego. To są kluczowe drogi dla rozwoju gospodarczego i społecznego całego województwa podlaskiego.. Wiemy jak dużo wypadków generuje obecnie S8. Do tych wypadków wyjeżdżają nasi strażacy i służby medyczne. Dzięki obwodnicy bezpieczeństwo na tej drodze ulegnie znaczącej poprawie. Zwiększy się komfort życia naszych mieszkańców. A to jest najważniejsze- puentuje starosta.
image_printDrukuj