🎅🌟Radość, tradycje i wyjątkowe świąteczne inicjatywy.

Dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce pojawił się wyjątkowy gość – ten, na którego przybycie dzieci czekają z niecierpliwością każdego roku, niezależnie od wieku. To wydarzenie stało się już piękną tradycją ośrodka, który co roku organizuje specjalny tydzień poświęcony świętom Bożego Narodzenia. Przez te dni szkoła wypełnia się radością, śmiechem i świąteczną atmosferą, a uczniowie mają okazję uczyć się przez zabawę i praktyczne działania.

– To wydarzenie jest bezpośrednio związane z Mikołajkami, które dzieci bardzo lubią. Cieszą się bardzo z prezentów, tak jak każdy z nas, a my przygotowujemy szereg niespodzianek. Jest to tydzień, którego głównym celem jest przygotowanie naszych przedszkolaków i uczniów do samodzielnego życia w przyszłości. Poprzez zabawę i działania praktyczne uczymy ich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia – mówiła Elżbieta Szomko, dyrektor SOSW w Sokółce.

W ramach przygotowań do świąt dzieci wraz z nauczycielami pieką aromatyczne pierniki, wspólnie ubierają choinkę, a także tworzą piękne kartki świąteczne, które później trafiają do seniorów, przynosząc im radość i odrobinę świątecznego ciepła. To wyjątkowy czas, który pozwala młodym ludziom poznawać tradycje Bożego Narodzenia, rozwijać kreatywność i uczyć się współpracy w przyjaznej, pełnej ciepła atmosferze.

– Wiążą się z tym cele edukacyjne, ale także społeczne. Uczymy dzieci empatii, miłości, przyjaźni, zaangażowania, umiejętności pochylenia się nad problemami drugiego człowieka oraz asertywności. Wszystko to wynika z podstawy programowej, którą realizujemy – podkreśliła dyrektor Szomko.

Jak dodała, najważniejsza w całej świątecznej inicjatywie jest radość dzieci i szczęście, które towarzyszy wykonywaniu różnych zadań.

– Dzieci wykorzystują zdobyte umiejętności również w domach rodzinnych, a czasami uczą rodziców niektórych świątecznych tradycji. Przygotowywali na przykład przepyszną, wigilijną herbatkę z dodatkami, której recepturę na pewno zabiorą do domu i przyrządzą dla swoich rodzin – mówiła Szomko.

Tego dnia dzieci odwiedził również Piotr Rećko, starosta sokólski. Zwrócił uwagę na niezwykłą atmosferę panującą w ośrodku i miłość, jaką nauczyciele oraz cała kadra obdarzają dzieci z niepełnosprawnościami.

– To jest misja, którą nauczyciele realizują na co dzień. Tutaj zaczyna się proces włączania osób z niepełnosprawnością do życia społecznego. To tu młodzi ludzie przygotowują się do późniejszego funkcjonowania na rynku pracy i stania się pełnoprawną częścią społeczeństwa – mówił starosta.

Piotr Rećko podkreślił, że cudownie jest obserwować, jak młodzi ludzie tworzą różnorodne, świąteczne dzieła i przy tym wspaniale się bawią.

– To niezwykłe, że młode osoby, pod nadzorem swoich opiekunów, potrafią tworzyć tak wspaniałe rzeczy. Każdy z nas jest wyjątkowy i ma w sobie różne talenty. Trzeba je odkrywać i pielęgnować, a w Specjalnym Ośrodku to doskonale widać – mówił.

Z okazji Mikołajek starosta złożył dzieciom życzenia cudownych prezentów, a kadrze pedagogicznej podziękował i życzył, aby nieustannie kontynuowali swoją misję w zakresie edukacji, wychowania i kształcenia zawodowego.

– Chciałbym, aby Dzień Świętego Mikołaja przypominał nam wszystkim, że w każdym człowieku jest dobro, które warto dostrzec. A w tym ośrodku ta dobroć jest szczególnie widoczna – zakończył starosta.

Sylwia Matuk, fot. Maciej Białobłocki

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top