🌞Zwiedzili zamek Guimarães oraz jedną z najstarszych miejscowości, Bragę 🌞


W miniony weekend, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej, odbywający staż w Portugalii postawili na zwiedzanie Guimarães, pierwszej stolicy Portugalii i kolebki tego kraju. O historii miasta świadczy dumny napis „Tutaj narodziła się Portugalia” – “Aqui nasceu Portugal”, umieszczony na fragmencie murów obronnych na placu Largo do Toural.


Nad miastem góruje imponujący, średniowieczny zamek Castelo de Guimaraes, który zresztą młodzież zwiedziła. Kolejnym punktem był Pałac Książęcy, wybudowany w XV wieku przez miejscowego księcia. Jego cechą charakterystyczną są liczne ceglane kominy nadające sylwetce pałacu oryginalny wygląd. Punktem centralnym budowli jest dziedziniec i otaczające go krużganki, całość wyraźnie przesiąknięta jest wpływami północnoeuropejskimi. Wśród licznych pomieszczeń największe wrażenie robi olbrzymia sala bankietowa, z imponującym gobelinem na jeden ze ścian, solidnym stołem po środku i misternie rzeźbionym drewnianym sufitem.


Po miejscowości Guimarães przyszła kolej na Bragę, słynącą z licznych obiektów sakralnych. Jest to jedno z najstarszych miast w Portugalii z ponad 2000-letnią historią.


Jedną z wizytówek Bragi jest słynne sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry (Sanctuaire de Bom Jesus do Monte), położone kawałek od centrum, na niewielkim wzgórzu. W samym centrum miasta znajduje się również wiele innych, ciekawych budowli. Zaliczają się do nich: XV-wieczna brama Arco da Porta Nova, XIV-wieczna kaplica królewska, czy też monumentalna katedra, wzniesiona już w XI wieku.


Na uwagę zasługuje także uliczka Rua do Souto o iście średniowiecznym klimacie, główny plac Bragi, czyli Praca da Republica, na którym dominuje XVII-wieczny budynek, zwany Arcadas. Starówka, choć niewielka, daje poczucie swoistej podróży w czasie.
Braga to miasto o tradycyjnej religijności oraz głęboko zakorzenionych zwyczajach i nawykach, ale rozwijająca się tu żywiołowa przedsiębiorczość i duch sprawiają, że Braga jest uważana za miasto młodych. Tego ducha można rzeczywiście dostrzec w ważnych dziedzinach życia, takich jak kultura, handel, gastronomia, przemysł i usługi, w mieście znajduje się jeden z głównych ośrodków uniwersyteckich w Portugalii.


Wyjazd młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego NR UMOWY POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078807 we współpracy z Powiatem Sokólskim.


Życzymy udanego, dalszego zwiedzania 🙂


Sylwia Matuk

fot. Zespół Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top