🎄🎄🎄Chyba w całej Dąbrowie Białostockiej było dziś słychać kolędy🎄🎄🎄

To była uczta i dla uszu, i dla serca. Znane wszystkim melodie „Lulajże, Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i innych pięknych pieśni bożonarodzeniowych płynęły z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

– Te piękne kolędy pozwolą nam na nowo przeżyć tajemnicę Bożego Narodzenia. Dzisiejszy koncert jest przedłużeniem świętowania w naszej parafii, żeby wszyscy jeszcze dłużej mogli się radować z narodzenia Pana Jezusa i wypełnić swoje serca pokojem i radością – powiedział ks. Andrzej Horaczy, proboszcz parafii pw. św. Stanisława.

To właśnie w dąbrowskim kościele w samo południe rozpoczął się bowiem koncert z cyklu „Podlaskie kolędowanie”. Przyciągnął tłumy, nie tylko mieszkańców Dąbrowy. Nic dziwnego, bo tak oryginalne aranżacje, przygotowane przez zawodowych muzyków, to prawdziwa uczta i dla uszu, i dla serc.

Niosącemu się w świątyni śpiewowi towarzyszył akompaniament. Ale nie ten klasyczny, organowy. Interpretatorzy zadbali bowiem o niecodzienną oprawę muzyczną utworów, a artyści zagrali na instrumentach, które nieczęsto słyszy się w kościele. Wierni słuchali zatem dźwięków gitary akustycznej, fletu, saksofonu, a nawet gitary basowej.

A w drugiej części koncertu muzycy zaprosili wszystkich obecnych do wspólnego kolędowania, które sami poprowadzili. Donośny śpiew niósł się po całej pogrążonej w półmroku świątyni.
Nie zabrakło pieśni bożonarodzeniowych, które znają wszyscy, jak choćby powstałej na Podlasiu kolędy „Bóg się rodzi”.

Ale artyści zadbali też o to, by wzbogacić repertuar o utwory mniej znane, na przykład „Lulaj, synku, lulaj”. Oprócz liczących setki lat klasycznych melodii pojawiły się też te ułożone współcześnie, np. „Kołysanka dla okruszka” napisana przez Seweryna Krajewskiego, a także skomponowana w 1991 roku, przetłumaczona na język polski piosenka „Mario, czy Ty wiesz”.

– Było pięknie, zaskakująco i zachwycająco. Wszystkim się udzieliła ta niesamowita, podniosła atmosfera – komentowali słuchacze.

Choć w ramach „Podlaskiego kolędowania” artyści prezentują się w wielu miastach naszego województwa, to dzisiejszy koncert w dąbrowskim kościele był jedynym, jaki odbył się w Powiecie Sokólskim.

Na to niezwykłe muzyczne wydarzenie zaprosili jego organizatorzy: Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, i Paweł Wnukowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. A wśród zasłuchanych w dźwięki kolęd w dąbrowskim kościele znaleźli się: Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, Paweł Wnukowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, oraz Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Kamila Białomyzy
Fot. Maciej Białobłocki