🐑 Nasi hodowcy owiec wrócili z Szepietowa z laurami 🐏

Rolnicy z Powiatu Sokólskiego licznie reprezentowali nasz region na tegorocznej XXVIII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dniach z Doradztwem Rolniczym oraz IX Ogólnopolskiej Wystawie Królików Rasowych w Szepietowie.

Wspomniani, uhonorowani hodowcy owiec to Marcin Woroniecki ze Starej Rozedranki, którego owca rasy corriedale zdobyła superczempiona i Mieczysław Raczkowski z Sierbowiec. Jego tryk rasy wrzosówka również zdobył superczempiona. Matka owca rasy wielkopolskiej z hodowli Adama Płaskowickiego z Osmołowszczyzny uzyskała tytuł czempiona, a matka rasy corriedale Bogusława Bilmina z Bilmin, tytuł wiceczempiona.

Inni owczarze reprezentujący nasz powiat w Szepietowie to: Adam Chłus z Wojnach, Paweł Sawoń z Łosośny Wielkiej i Zdzisław Zdanewicz z Chodorówki Starej. W wydarzeniu wziął udział również hodowca bydła mięsnego z naszego powiatu, Piotr Kraśnicki z Ostrej Góry oraz hodowcy koni: Piotr Majewski z Brzozowa, Krystian Jaroszewicz z Suchowoli, Czesław Białous ze Szczuk i Paulina Karaś z Sokółki.

Wszyscy rolnicy reprezentujący w Szepietowie Powiat Sokólski, otrzymali z rąk Radnej Bożeny Jolanty Jelskiej-Jaroś i Łukasza Mucusia, Kierownika Referatu Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Sokółce, nagrody i dyplomy ufundowane przez Zarząd Powiatu Sokólskiego na czele z Piotrem Rećko, Starostą Sokólskim. W tym roku puchary zostały zastąpione nagrodami rzeczowymi – artykułami gospodarstwa domowego. Jak zaznaczyła wręczająca je Bożena Jelska-Jaroś, przygotowano je z myślą o żonach hodowców, które zostały w domu i na czas nieobecności mężów, muszą zastąpić ich w pracach gospodarczych.

– Przez wszystkie lata istnienia wystawy, prezentowałam na niej swoje zwierzęta, trzodę chlewną. Zarówno jako Prezes Podlaskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej w Białymstoku jak i indywidualnie. Zdobywałam czempiony i superczempiony – wspomina pani Bożena, która teraz na wystawę szepietowską przyjeżdża w roli samorządowca.

Od 8 lat z powodu ASF trzoda chlewna nie jest wystawiana na targach i wystawach. Jako hodowcy, pani Jelskiej-Jaroś jest bardzo smutno w tym dniu. Ale jednocześnie, jak mówi, jest dumna i zaszczycona, że może wręczać nagrody i dyplomy innym hodowcom z naszego powiatu.

– Wiem jak jest miło być docenionym, kiedyś sama czekałam na te nagrody. Teraz również cały rok czekam na to wydarzenie, chociaż już w innej roli. Na to żeby spotkać się ze wszystkimi tymi rolnikami, którzy promują nasz Powiat Sokólski i podziękować im za naprawdę ciężka pracę – z sentymentem mówi Radna.

Przygotowanie zwierząt do takiej wystawy i sam transport, jest olbrzymim wysiłkiem. Tym bardziej pani Bożena jest wdzięczna rolnikom za tak liczny, rokroczny udział w niej. W rozmowie z nami wyraziła nadzieję, że do hodowców bydła mięsnego, koni, owiec i drobiu, w przyszłym roku dołączą również mleczarze z naszego powiatu. Tym bardziej, że mają wysokie wyniki w produkcji mleka. Celem wydarzenia organizowanego od lat w Szepietowie jest promocja rolnictwa oraz prezentacja i uhonorowanie najpiękniejszych okazów zwierząt hodowlanych.

Wieloletnia tradycja, wysoki poziom oraz wspaniała atmosfera towarzysząca wystawie i targom, co roku przyciąga tu tłumy odwiedzających i rekordową liczbę wystawców. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie gości rolników, a także krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Kontakty zawarte przy okazji tego jednego z największych wydarzeń sektora rolniczego, owocują przedsięwzięciami budującymi infrastrukturę polskiego rolnictwa. Jest to wielkie święto hodowców, w którym warto uczestniczyć.

Patrycja A. Zalewska

Fot. Łukasz Mucuś, PODR Szepietowo