👩🏻‍🚒Wyszkolonym druhom potrzebny jest najlepszy sprzęt 🚒

Przekazanie nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego jednostce OSP w Kamiennej Starej było bardzo uroczyste. Wspólnie świętowali okoliczni mieszkańcy, samorządowcy i druhowie.

“W celu zwiększenia możliwości operacyjno – technicznych jednostek ochrony przeciwpożarowej, w uznaniu za ofiarną służbę i gotowość do niesienia pomocy i ratowania życia, Komenda Główna PSP, Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Powiat Sokólski, Gmina Dąbrowa Białostocka, darczyńcy, przekazują OSP Kamienna Stara średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA.” – tak brzmiał akt przekazania wozu, którego dokument wręczono na ręce druha Tomasza Kirejczyka, Prezesa Jednostki OSP Kamienna Stara. Natomiast kluczyki i dowód rejestracyjny nowego wozu przekazano Mateuszowi Kirejczykowi, kierowcy tejże jednostki.

Druh Karol Karpienia, dowódca uroczystości, członek Zarządu jednostki OSP w Kamiennej Starej, złożył meldunek rozpoczynający uroczystość. Przyjął go brygadier Marcin Bielakowicz, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.\

Nowe wyposażenie będzie służyć strażakom ochotnikom z Kamiennej Starej, mieszkańcom tej miejscowości, ale też całej gminie Dąbrowa Białostocka, gminom sąsiednim i Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu.

– To nowoczesny sprzęt, który pozwoli naszym strażakom bezpiecznie wyjechać i wrócić z misji, do których są powoływani w nocy, w dzień, o każdej porze, by pomagać i służyć ludziom – rozpoczął uroczystość Artur Gajlewicz, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Przypomniał, że dotychczas nie było tak ogromnych środków, zarówno na OSP, jak i na PSP, z jakich można korzystać w ostatnich latach obecnej kadencji samorządowej i rządowej. Gajlewicz podziękował służbom rządowym za ich zaangażowanie, ogromne wsparcie na każdym szczeblu zadań Gminy Dąbrowa Białostocka i we wszystkich sprawach, które dotykają jej mieszkańców.

– Dziękujemy za ogromną przychylność również Powiatowi Sokólskiemu, który wspiera nas w działaniach. Starosta Piotr Rećko ma strażaków bardzo blisko serca i chce, aby jednostki z terenu powiatu sokólskiego stale się rozwijały. Dziękuję całej Radzie Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej na czele z jej Przewodniczącym Adamem Wojteczko, a w szczególności Elżbiecie Adamowicz – przemawiał Burmistrz Artur Gajlewicz.

Gospodarz przywitał gości zebranych na ziemiach dąbrowskich, w Kamiennej Starej, przed kościołem św. Anny, najstarszym drewnianym kościółkiem w woj. podlaskim. A byli wśród nich m.in.: ks. Andrzej Horaczy, Dziekan Dekanatu Dąbrowa Białostocka, który w dniu przekazania sprawował eucharystię i modlił się za strażaków, również tych, którzy już odeszli, Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEN, Bogusława Szczerbińska, Wicewojewoda Podlaski, Romuald Gromacki, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Michał Stupak, przedstawiciel darczyńców, przedstawiciele PSP i innych służb mundurowych, członkowie OSP, ich rodziny, sympatycy oraz mieszkańcy Kamiennej Starej i okolic.

– Ci ludzie zostawiają swoje obowiązki domowe i biegną po to, by pomóc ludziom. Ten wóz jest naszym podziękowaniem dla nich – Gajlewicz mówił o druhach OSP Kamienna Stara. Burmistrz podkreślił, że nowy wóz jest dowodem na to, że można porozumieć się na każdym szczeblu samorządowym i rządowym, aby wspólnie realizować ogromnie potrzebne zadania.

Podczas uroczystości odczytano list gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta Głównego PSP. A Brygadier Marcin Bielakowicz, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, w swoim przemówieniu zauważył, że obecnie OSP to formacje z coraz bardziej profesjonalnym sprzętem i wyszkoleniem. Zapewnił, że PSP będzie się nadal starała o takie szkolenia i ćwiczenia dla ochotników. Bielkowicz odczytał list od st. bryg. Sebastiana Zdanowicza, Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEN przypomniał, że bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, a zapewnienie go, jednym z podstawowych obowiązków państwa. Dlatego polski rząd od kilku lat przeznacza bardzo duże środki na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom.

Bogusława Szczerbińska, Wicewojewoda Podlaski, zwróciła uwagę, że na uroczystość przekazania samochodu strażackiego w Kamiennej Starej, która jest niewielką miejscowością, przybyło mnóstwo ludzi. Co znaczy, że jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności. Przypomniała też, że zawód strażaka cieszy się nieustannie największym zaufaniem społecznym.

Romuald Gromacki, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, wspomniał o tym, jak bardzo zmienił się i rozszerzył zakres działań strażaków. Nie są to już tylko pożary, ale też wypadki komunikacyjne, walka z żywiołami i wiele innych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu, nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Stwierdził, że nawet najlepiej wyszkoleni druhowie to za mało, żeby zmierzyć się z takimi zagrożeniami. Potrzebny jest też nowoczesny, niezawodny sprzęt.

Patrycja A. Zalewska

Fot. Mateusz J. Zajczyk