🗣🇵🇱 Bądźcie ambasadorami tego piękna, które dzieje się wokół was 🗣🇵🇱

Takimi słowami zwrócił się do mieszkańców naszego powiatu Minister Piontkowski i Senator Gromko, którzy dziś gościli u nas na spotkaniu w ramach projektu „Dobry Rząd na trudne czasy”

– Są dziś z nami niezwykli goście. Nasi braci, przyjaciele, którzy są zawsze przy nas, na dobre i na złe. Zawsze możemy liczyć na ich wsparcie i pomoc – tymi słowami rozpoczął spotkanie Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Sokółce mieszkańcy powiatu, samorządowcy i przedsiębiorcy mogli zadać przedstawicielom rządu, Dariuszowi Piontkowskiemu, wiceministrowi oświaty oraz Mariuszowi Gromko, senatorowi RP nurtujące ich pytania, przekazać swoje sugestie. To wszystko w ramach kolejnego już spotkania z mieszkańcami województwa podlaskiego w ramach kampanii #DobryRządNaTrudneCzasy.

– Wielokrotnie bywaliśmy w waszym powiecie. Byliśmy z wami w radosnych momentach, kiedy Powiat otrzymywał środki na inwestycje drogowe czy wozy bojowe dla strażaków, ale byliśmy też w trudnych chwilach. Zbliżają się wybory parlamentarne, które zdecydują o tym, co będzie działo się w kraju przez kolejnych kilka lat. Dlatego na spotkaniach z mieszkańcami powiadamy o tym, co robimy w parlamencie, chcemy też wiedzieć jak mieszkańcy naszego regionu postrzegają politykę rządu – wyjaśnił Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEiN.

Zaznaczył, że hasło „Dobry Rząd na trudne czasy” rzeczywiście dotyczy trudnych okresów.

– Najpierw dotknęła nas epidemia, potem kryzys graniczny, wojna na Ukrainie. Te dramaty pokazały, że potrafimy poradzić sobie problemami. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie załamuje rąk, tylko znajduje recepty na te trudne sprawy. Zmusza polski rząd do działań. Chociażby tych związanych ze zwiększeniem obronności kraju, pomocą skierowaną do przedsiębiorców z terenów przygranicznych, zmniejszeniem stopy bezrobocia w Polsce, zwiększaniem nakładów na edukację – podkreślił wiceminister.

Senator Mariusz Gromko zabierając głos zaznaczył, że w chwili, kiedy rząd stworzył obóz Prawa i Sprawiedliwości wiedzieli już, że muszą przygotować się do tego, co może czekać nas za wschodnią granicą. Od razu rozpoczęli ambitne plany modernizacji służb mundurowych. Szykowali się do tego, co może nastąpić będąc jednocześnie aktywnymi na forum spraw międzynarodowych, podkreślając, że nie warto robić z Putinem żadnych biznesów.

– Cieszę się, że udało nam się otworzyć Gazoport w Świnoujściu, że za czasów naszej kadencji powstaje Baltic Pipe, jesteśmy w trakcie realizacji kolejnego gazo – portu w Gdańsku. Dlatego dziś możemy powiedzieć, że nam się udało, że byliśmy mądrzejsi przed szkodą – dodał.

Zaznaczył, że tak, jak przed wyborami obiecywali wiele rozwiązań, które miały ułatwić życie mieszkańcom, również w tych mniejszych miejscowości, tak też się stało.

– Cieszę się bardzo, że udało nam się je wdrożyć w życie. Dzięki temu lokalna Polska się zmienia. Liczymy na dalszą współpracę z mieszkańcami i samorządami. A na takich spotkaniach, jak dzisiejsze, możemy rozmawiać o problemach i dobrych rozwiązaniach, które należy realizować, aby było jeszcze lepiej – podsumował.

Po części oficjalnej licznie zgromadzeni mieszkańcy zadawali gościom pytania. Efektem tej aktywności były rozmowy między innymi o poprawie warunków pożarnictwa, zmianach w oświacie w ostatnich latach, zwiększeniu obronności państwa w obliczu wojny na Ukrainie, świadczeniom socjalnym przysługującym emerytom, pomocy przedsiębiorcom w związku z zamknięciem granic polsko-białoruskich a także o poprawie warunków szpitalnictwa w Polsce.

Na spotkaniu Starosta poruszył również kwestię budowy drogi S19, która nie byłaby możliwa, gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dariusz Piontkowski zaakcentował wówczas, że wartość inwestycji rządowych w województwie podlaskim w ostatnich latach wyniosła 24,5 mln zł.

– Są to inwestycje wykonane głównie przez samorządy, ale z pieniędzy rządowych. Dzięki tym środkom w waszych w gminach i w powiecie można było wybudować drogi, nadać nowe wartości budynkom użyteczności publicznej i kupić niezbędny sprzęt strażakom. To również przekłada się na inwestycje krajowe, a jedną z najważniejszych jest właśnie fragment drogi od Białegostoku do granicy z Białorusią. Od wielu lat zabiegaliśmy o jego realizację i w końcu zapadła korzystna decyzja. Jest to ogromny sukces, ponieważ my, wszyscy parlamentarzyści, działaliśmy w tym kierunku i przy wsparciu samorządów i mieszkańców udało się to nam. Bez państwa wsparcia nie bylibyśmy w stanie nic zrobić – z zadowoleniem przyznał wiceminister.

Piotr Rećko podsumował spotkanie rządzących z samorządem i mieszkańcami, akcentując, że było dobrą okazją do zacieśniania dalszych wspólnych działań.

– Dla mnie Dobry Rząd na Trudne Czasy to przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków tu na terenie powiatu sokólskiego. Dzięki wybudowanej zaporze na granicy czujemy się w tej chwili bezpieczni. Z kolei wszystkie programy socjalne, od programów dla emerytów, czy 500 plus, dają bezpieczeństwo ekonomiczne. Rząd Prawa i Sprawiedliwości to także bezpieczeństwo samorządów. Dzięki obecnemu rządowi wybudowaliśmy 230 km dróg Program Polski Ład jest historycznym projektem, dzięki któremu inwestujemy w rozwój naszego powiatu – z dumą mówił Starosta Sokólski.

Sylwia Matuk

fot. Jarosław Stasiulewicz