🙏 Cud eucharystyczny przemiany Hostii w Ciało Chrystusa wciąż trwa 🙏

– Będę pośród Was, aż do skończenia świata. Jezus został z nami w Eucharystii pod postaciami chleba i wina. Nawet w najtrudniejszych warunkach, obozach, więzieniach był Jezus, ale ludzie ciągle pytają czy naprawdę jest obecny. Stąd w wielu miejscach świata wydarzyły się takie cuda jak tu w Sokółce. Pan Jezus przypomina – jestem i daje ku temu dowody. Bardzo dziękuję wszystkim za to, że gromadzimy się dziś w Sanktuarium Najświętszej Eucharystii po to, żeby sobie przypomnieć, po to żeby żyć tą prawdą, że Jezus jest obecny w Eucharystii, a Eucharystia jest pokarmem na życie wieczne – tymi słowami zwrócił się do wiernych Jego Ekscelencja Ks. Abp Józef Guzdek, Metropolita Białostocki.

Dziś, 2 października, w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce odbyły się uroczystości związane z 14. rocznicą Cudu Eucharystycznego, do którego doszło w kościele św. Antoniego. Do wydarzenia wierni przygotowywali się podczas 40-godzinnego nabożeństwa, które rozpoczęło się w piątek.

Centralnym przeżyciem tej rocznicy była uroczysta msza św. o godz. 11, odprawiona przy ołtarzu polowym, pod przewodnictwem J.E. Ks. Abp Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego.

Cud Eucharystyczny w sokólskiej świątyni związany jest z przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego ciała. Objawienie to jest pierwszym w Polsce cudem eucharystycznym, gdyż wszystkie dotychczasowe objawienia związane były z Maryją. Takich cudów w życiu kościoła było niewiele. Wydarzenia te są dziełem samego Boga.

– Nie można nam mówić o tym wydarzeniu jak tylko o Cudzie, a my jesteśmy jego świadkami. Dziękuję wszystkim obecnym za to świadectwo wiary. Pomimo trudu i niepogody cieszę się, że mogliśmy być tu wszyscy razem, aby dziękować Bogu za ten wielki dar nieba jego obecności i jego miłości – mówił ks. Jarosław Ciuchna, proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Jak co roku, w uroczystościach wzięły udział setki wiernych. Powiat Sokólski reprezentował Piotr Rećko, Starosta Sokólski. W wydarzeniu uczestniczyli także min: Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego, Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Bożena Jolanta Jelska – Jaroś, członek zarządu Powiatu Sokólskiego, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy.

W imieniu Powiatu Sokólskiego Dary Ołtarza złożył Piotr Rećko, wraz z małżonką, Edytą Rećko.

Wierni biorący udział w uroczystościach, pytani o emocje, jednogłośnie odpowiadali, że bardzo przeżywają zetknięcie z Cząstką Ciała Pańskiego.

– Jest to piękna uroczystość. Jest to cud nad cudami. Nasza Sokółka otrzymała wielką łaskę. Nie wiem co chciał Pan Bóg przez to powiedzieć, być może pragnie większego szacunku. Tak wiele ludzi odchodzi od Boga. Pielgrzymi nas odwiedzający doznają wielu łask, dlatego zapraszamy wszystkich do naszej Sokółki – mówiła Teresa Oleksza, mieszkanka Sokółki.

Przyjezdni z innych miast stwierdzili, że wyjeżdżają stąd całkowicie odmienieni, szczęśliwsi, skupieni. Wydarzenie to stało się dla wielu osób punktem zwrotnym w życiu. Cudowne objawienie przywróciło niektórym wiarę w Boga, pomogło poradzić sobie z trudnościami życia codziennego, wyzdrowiało ze śmiertelnych chorób, czy też dało nadzieję na lepszą przyszłość.

Po uroczystej mszy św. Cząstka Ciała Pańskiego została wystawiona do publicznej adoracji na ołtarzu głównym w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Sylwia Matuk
fot. Elżbieta Rapiej

Historia Cudu Eucharystycznego

W niedzielę, 12 października 2008 roku Mszę Świętą o godzinie 8:30 celebrował młody wikary, ks. Filip Zdrodowski. Podczas rozdzielania Komunii Świętej jednemu z księży na stopień ołtarza upadł konsekrowany komunikant. Zgodnie z procedurami ksiądz przeniósł hostię do naczynia z wodą (vasculum), by mogła się rozpuścić. Po zakończeniu mszy zakrystianka siostra Julia Dubowska – zakonnica ze Zgromadzenia Służebnic Jezusa w Eucharystii – vasculumprzeniosła do zakrystii, gdzie przelała zawartość do innego naczynia i zamknęła je w sejfie. O sprawie zapomniano, aż do następnej niedzieli, 19 października, kiedy siostra Julia otworzyła sejf i zajrzała do środka. Hostia wprawdzie była częściowo rozpuszczona, ale mniej więcej na jej środku znajdowało się coś, co przypominało żywą krew – jakiś czerwony skrzep. Proboszcz po skontaktowaniu się z kurią metropolitalną w Białymstoku, postanowił nie podejmować żadnych działań, tym bardziej że w najbliższym czasie do parafii miał przyjechać Metropolita Białostocki ks. abp. Edward Ozorowski. W czasie wizyty arcybiskupa obejrzano Hostię i zdecydowano, żeby poczekać na dalszy rozwój wypadków. 29 października naczynie przeniesiono do kaplicy znajdującej się na plebanii i umieszczono w tabernakulum. Dzień później – na polecenie arcybiskupa- ks. Gniedziejko łyżeczką wyjął częściowo rozpuszczoną Hostię i położył na korporale, który zamknięto w tabernakulum. Na początku stycznia 2009 roku zwrócono się z oficjalną prośbą o ekspertyzę. 7 stycznia została pobrana z korporału próbka tajemniczej substancji. W trakcie badań odkryto, że ową substancją nie jest skrzep krwi, a tkanka mięśnia sercowego w fazie agonalnej. Gdy kuria białostocka zapoznała się z niezwykłymi wynikami, arcybiskup powołał specjalną komisję, która miała zbadać, czy nie doszło do mistyfikacji. Po przesłuchaniu światków i obejrzeniu Hostii nie stwierdzono ingerencji osób postronnych. Cząstkę Ciała Pańskiego 2 października 2011 roku uroczyście przeniesiono do świątyni parafialnej, gdzie można Ją adorować w kaplicy Matki Bożej Różańcowej. 25 marca 2017 roku Kościół pw. św. Antoniego w Sokółce został ustanowiony Sanktuarium Najświętszego Sakramentu na mocy Dekretu wydanego przez Metropolitę Białostockiego Edwarda Ozorowskiego.

Na podstawie książki pt. „Cud Eucharystyczny” Henryka Bejdy i Małgorzaty Pabis