🤝 Rozmawiali o postępach i zaletach budowy drogi S19

Dziś w Starostwie Powiatowym w Sokółce toczyły się ważne rozmowy dotyczące S-19, uczestniczyli w nim parlamentarzyści

– Zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy jest w pewnym sensie problemem dla naszego regionu. Pomimo wszelkich trudności związanych z sytuacją na granicy Rząd Prawa i Sprawiedliwości buduje drogę S19, co jest słuszną decyzją. Ta trasa jest ogromnie ważna dla powiatu sokólskiego i przyniesie nam same korzyści. Dzięki niej będziemy mogli się gospodarczo rozwijać – mówił na dzisiejszym spotkaniu Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Odbyło się ono dziś w gabinecie gospodarza Powiatu Sokólskiego. Dotyczyło rozmów na temat budowy drogi S19. Poruszano kwestie zalet płynących z tej inwestycji a także postępów robót. Wzięli w nim udział: Piotr Rećko-Starosta Sokólski, Jerzy Białomyzy-Wicestarosta, Kazimierz Gwiazdowski-Poseł na Sejm RP oraz przedstawiciele firmy Porr S.A.

– Droga jest budowana z myślą o rozwoju ruchu międzynarodowego. Teraz wiadomo, przejście graniczne jest zamknięte, ale nie będzie to trwało w nieskończoność. Ponadto decyzja o budowie tej trasy zapadła już dużo wcześniej, bo jakieś 8-9 lat temu. Przetarg na nią został rozstrzygnięty około trzech lat temu, ale sam system przygotowania inwestycji do realizacji jest długotrwały, o czym wszyscy wiedzą – wyjaśnił Kazimierz Gwiazdowski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodał, ze skoro jest już wykonawca inwestycji i wszelkie potrzebne ku temu pozwolenia, to należy przystąpić do jej realizacji.

– Myślę, że z czasem sytuacja w Europie się unormuje i po paru latach ta droga okaże się bardzo przydatna. Poza tym pamiętamy, że do chwili wybuchu wojny przejście graniczne w Kuźnicy tętniło życiem. A każda ingerencja w poprawę drogi przyczynia się do rozwoju danego regionu, daje możliwość rozwoju i powstawania nowych firm – podkreślił poseł.

Obecny na spotkaniu Marcin Ardziński, pełniący funkcję Dyrektora Kontraktu w firmie Porr S.A., wykonawcy budowy drogi S19, wyjaśnił, że prace już się rozpoczęły.

– Już po uzyskaniu decyzji ZRID i momentu przekazania placu budowy przez Generalną Dyrekcję Dróg, po tygodniu weszliśmy na budowę. Rozpoczęliśmy oczywiście od prac przygotowawczych takich jak wycinka drzew czy usunięcie karp. W przyszłym tygodniu rozpoczynamy budowę pierwszych obiektów mostowych. Początkowo będą to obiekty nr 7 i 9 w okolicach Karcz i Węzła Sokółka – kontynuował.

Termin umowny zakończenia prac to wrzesień przyszłego roku, ale już wiadomo że zostanie on wydłużony z uwagi na opóźnienia w wydaniu ZRID.

– Prawdopodobnie będzie to połowa 2025 roku – zakończył wykonawca.

Sylwia Matuk
fot. Mateusz Matyszczyk