Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Sokółce

Uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela, w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Sokółce za nami. Rozpoczęła się występem uczniów szkoły i zaśpiewaniem piosenki „Kocham Cię jak Irlandię”. Nie zabrakło również oficjalnych przemówień, życzeń, wręczania nagród kadrze nauczycielskiej, dyplomów uczniom, oraz części artystycznej i rozrywkowej w postaci skeczu pt. „Atlas Uczniów” i Quizu: nauczyciele kontra uczniowie. Na uroczystościach pojawili się nie tylko obecni nauczyciele, byli też emerytowani, gościli też pracownicy szkoły oraz uczniowie. Powiat Sokólski reprezentowała Urszula Januszkiewicz, zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych.
– Szanowna Rado Pedagogiczna, zawód nauczyciela jest służbą publiczną, ale bez pasji, miłości do uczniów i zaangażowania nie ma dobrych nauczycieli. Chciałabym bardzo Państwu podziękować za serce, za cierpliwość, życzliwość, wyrozumiałość i za energię, którą wkładacie w prace z uczniami –przemówiła do zebranych Anetta Zubrzycka, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce.
Podziękowania skierowane zostały również do młodzieży, ponieważ jak stwierdziła Dyrektor szkoły, Dzień Nauczyciela to święto całej społeczności szkolnej. Przekazała uczniom przesłanie, zachęcając do korzystania z możliwości jakie daje im szkoła, by brali udział w projektach, konkursach, olimpiadach i zdobywali tym samym sukcesy, a przy okazji realizowali swoje pasje i zainteresowania.
– Drodzy uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Szkół w Sokółce, wydarzenie jakim jest ślubowanie klas pierwszych to niewątpliwie wyniosła uroczystość, która na długo zapisze się w historii szkoły, a także w Państwa pamięci i sercach. Przysięgą składaną na sztandar szkoły, uczniowie rozpoczynają nowy etap w życiu, pozwalający na pogłębianie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności. Szanowni nauczyciele w tym uroczystym dniu składam wyrazy uznania za Wasze zaangażowanie w działalność dydaktyczno-wychowawczą, za trud codziennej pracy, za zaangażowanie, cierpliwość i pasję – w imieniu Piotra Rećko, starosty sokólskiego, mówiła Urszula Januszkiewicz.
Po uroczystych przemówieniach i życzeniach, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie do sztandaru i tym samym stali się pełnoprawnymi uczniami sokólskiego Liceum.
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni otrzymali nagrody Dyrektora szkoły, za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i pracę na rzecz placówki. Wśród nagrodzonych nauczycieli znaleźli się: Eugenia Garbus, Jolanta Czołpińska, Barbara Kołosowska, Joanna Supronik, Stanisław Marchiel. Z kolei wyróżnionymi pracownikami szkoły byli Malwina Choruży, Halina Rochalska, Anna Bożena Rećko, Ewa Kułak, Andrzej Andrzejewski.
W uroczystości wzięła również udział emerytowana nauczycielka biologii, prof. Grażyna Laszuk, która została doceniona nagrodą Ministra Edukacji i Nauki
– Jestem fanką tej szkoły. Najpierw zdawałam w niej maturę, następnie skończyłam biologię uniwersytecka w kierunku pedagogicznym i studia podyplomowe z wychowania do życia w rodzinie. Wprawdzie nie zaczęłam tu kariery, ponieważ 2 lata pracowałam w szkole podstawowej, ale pozostałe 38 lat przepracowałam w tym miejscu. Jestem bardzo dumna z otrzymanej nagrody, która jest zwieńczeniem mojej działalności pedagogicznej – podkreśliła Grażyna Laszuk.
W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkurs o Wielkiej Brytanii i Rosji, a jego zwycięzcom wręczono dyplomy. W kategorii klas drugich zasłużone miejsca zajęli:
1 miejsce Mateusz Domin,
2 miejsce Aleksandra Lisowska,
3 miejsce Weronika Bergiel.
W kategorii klas pierwszych:
1 miejsce Jakub Piotrowski,
2 miejsce Nikola Tolko i Karolina Horczak
3 miejsce Anastazja Wołoszyna i Szymon Borko.
Ostatnim punktem uroczystości był Quiz zorganizowany przez uczniowską młodzież, w której przeciwnikami byli uczniowie i nauczyciele. Długoletnie doświadczenie i wiedza zdobywana latami jednak popłaca, ponieważ w konkurencji zwyciężyli nauczyciele.
Oprac. Sylwia Matuk
Fot. Agnieszka Sarosiek