Konferencja prasowa poświęcona podpisaniu umowy na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 Kuźnica Białostocka – Sokółka.

W dniu dzisiejszym, na przejściu granicznym w Kuźnicy odbyła się konferencja prasowa poświęcona podpisaniu umowy na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 Kuźnica Białostocka – Sokółka.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Poseł Ziemi Podlaskiej Dariusz Piontkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Senator RP Mariusz Gromko, Poseł RP Jarosław Zieliński, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciech Borzuchowski, Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej Zbigniew Awdziej, Prezes Zarządu Firmy PORR Piotr Kledzik, samorządowcy oraz funkcjonariusze straży granicznej.
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk: „ Szanowni Państwo, po raz kolejny mogę powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, dotrzymuje słowa! Deklarowaliśmy budowę drogi ekspresowej S19 do granicy państwa począwszy od granicy południowej do granicy wschodniej i tak się właśnie dzieje. Dziś, rozpoczynamy ten etap od ostatniego odcinka przygranicznego (…) Droga która jest oczekiwana i deklarowana od lat, tak jak w wielu przypadkach w wielu miejscach w Polsce wreszcie rozpoczyna się jej realizacja. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2025 r. podobnie jak cała Via Carpatia w Polsce. Droga ta będzie motorem napędowym rozwoju całego regionu (…) Via Carpatia to część szlaków komunikacji Podlasia, to część szlaków komunikacyjnych Polski Wschodniej, Rząd Prawa i Sprawiedliwości w Polsce realizuje inwestycje wszędzie tam, gdzie są potrzebne (…) Są ze mną tu dziś parlamentarzyści, którzy o tą drogę zabiegali od bardzo dawna, dziękuję wam wszystkim za pomoc i za to, że dziś możemy liczyć na środki finansowe z krajowego funduszu drogowego.”
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber „W połowie poprzedniego roku, gdy przedstawialiśmy nasze plany inwestycyjne wykonawcom, zadawano nam pytanie : dlaczego tak dużo inwestujemy w Polsce wschodniej ? Inwestujemy tutaj, ponieważ są tu takie potrzeby, ponieważ, nasi poprzednicy tutaj, takich inwestycji nie prowadzili. Zależy nam, aby każdy region naszego kraju miał dostęp do dróg szybkiego ruchu, aby każdy rejon naszego kraju był skomunikowany w sposób spójny, komfortowy, wygodny i bezpieczny. Podlaskie będzie tym modelowym województwem, które będzie skomunikowane drogami szybkiego ruchu.”
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Poseł Ziemi Podlaskiej Dariusz Piontkowski: „ Bez dobrej komunikacji trudno myśleć o rozwoju gospodarczym poszczególnych fragmentów naszego Państwa. Cieszymy się że Rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzega potrzeby także tej części Polski. Jest to trasa która umożliwia komunikację między południem a północą Europy. (…) To dobry moment dla Podlasia, dobry moment dla Sokółki, dobry moment dla Białegostoku i całej Europy.”
Starosta Sokólski Piotr Rećko” Dzisiejszy dzień jest jednym z ważniejszych w historii Powiatu Sokólskiego. Ta inwestycja, powoduje, że po raz pierwszy możemy śmiało powiedzieć na Sokólszczyźnie że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa i pamięta o ludziach z Powiatu Sokólskiego. Biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze parę lat temu nikt nie wierzył, że uda się zrealizować tę inwestycję. Z całego serca chciałbym podziękować Panu Ministrowi Adamczykowi, Panu Ministrowi Piontkowskiemu, Panu Senatorowi Mariuszowi Gromko, Dyrektorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciechowi Borzuchowskiemu, wszystkim parlamentarzystom. Bez ich zaangażowania nie byliśmy dziś w tym miejscu w którym jesteśmy. Od tej inwestycji zależy rozwój całego regionu i za to wszystkim serdecznie dziękujemy. „
Umowa została podpisana pomiędzy Dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku Wojciechem Borzuchowskim a Prezesem Zarządu Firmy PORR Piotrem Kledzikiem.
Firma PORR S.A wykona prawie 16 km drogi w trybie „ Projektuj i Buduj” za kwotę przekraczającą 520 mln zł. Przy samej granicy, będzie nawierzchnia z betonu cementowego na pozostałym odcinku wykonawca sam wybierze nawierzchnię. W ramach kontraktu powstaną dwa węzły drogowe Kuźnica oraz Sokółka Północ, 12 obiektów inżynieryjnych w tym most nad rzeką Łosośna i wiadukt kolejowy a także dwa miejsca obsługi podróżnych.
KG