Mamy to!! 20 758 400 zł na rozwój Powiatu Sokólskiego

– Po raz kolejny jako Powiat Sokólski otrzymaliśmy najwyższe kwoty dofinansowania z Rządowego Programu Polski Ład. Tym razem będą to inwestycje na terenach popegeerowskich o łącznej kwocie 20 758 400 zł. Dziękuję Mariuszowi Gromko, Dariuszowi Piontkowskiemu i Arturowi Kosickiemu. To właśnie dzięki Waszym staraniom Powiat Sokólski tak szybko i prężnie się rozwija – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

14 lipca 2022 r. zostały ogłoszone wyniki III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, skierowanej do regionów, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. W województwie podlaskim rządowa pomoc umożliwi zrealizowanie aż 92 inwestycji gminnych i powiatowych.

– Pandemia COVID i przerwanie łańcuchów dostaw, rosyjska agresja na Ukrainę i związana z nią putinflacja to wyzwania, z którymi musi się mierzyć Polska. Pomimo tej skomplikowanej
sytuacji, nasz rząd nie zapomina o wspieraniu inwestycji. Po to powstał Rządowy Program
Inwestycji Strategicznych – jedyny w historii program kompleksowego wsparcia
inwestycyjnego samorządów, w tym tych, które do tej pory odczuwają negatywne skutki
likwidacji PGR -ów – podkreśla Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Rządowa pomoc dla gmin i powiatów popegeerowskich to bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Środki mogą być przeznaczone na m.in. budowę i modernizację dróg, kanalizacji, obiektów sportowych, edukacyjnych, turystycznych, kulturalnych, zwiększanie efektywności energetycznej. Samorządy przeznaczą rządowe pieniądze min. na przebudowę dróg, rewitalizację, rozbudowę świetlic, modernizację oświetlenia ulicznego, zakup autobusów czy utworzenie inkubatora przedsiębiorczości.

– Naprawiamy ten grzech zaniedbania, przekazując dodatkowe środki na ich rozwój. Poprzez inwestycje takie jak budowa przedszkola, budowa wodociągów, kanalizacji, infrastruktury, będziemy przyciągać kolejne inwestycje i inwestorów, co zwiększy liczbę miejsc pracy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, podczas wczorajszego ogłoszenia wyników.

Dofinansowane zadania:

Dąbrowa Białostocka – zakup autobusu i dwóch busów do przewozu dzieci szkolnych oraz na potrzeby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – 1 911 000 zł

Krynki – przebudowa drogi gminnej w przygranicznej miejscowości Jurowlany stanowiącej – 1 960 000 zł

Kuźnica – wykonanie w systemie zaprojektuj i wybuduj inwestycji pn. „Przebudowa z rozbudową hydroforni w miejscowości Kuścińce” – 1 960 000 zł

Sidra – przebudowa układu komunikacyjnego dróg gminnych o nr 103612B i 103614B na odcinku Staworowo – Pohorany – Krzysztoforowo – 2 000 000 zł

Sidra – kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Sidra – 933 400 zł

Nowy Dwór – przebudowa i rozbudowa drogi gminnej nr 103585B Chilmony-Bobra Wielka – 2 500 000 zł

Sokółka – przebudowa drogi gminnej na terenie Gminy Sokółka oraz rozbudowa, przebudowa remizy OSP w Starej Kamionce – 3 430 000 zł

Powiat sokólski – przebudowa drogi powiatowej nr 1268B Babiki – Szczęsnowicze – Knyszewicze na terenie Gminy Szudziałowo – 2 000 000 zł

Powiat sokólski – rozbudowa i przebudowa dróg powiatowych nr 1230B i 1345BB na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka – 2 300 000 zł

Szudziałowo – dostosowanie budynków infrastruktury społecznej do potrzeb mieszkańców Gminy Szudziałowo – 1 764 000 zł.

– Jesteśmy w czołówce powiatów, które po raz kolejny otrzymały tak ogromne pieniądze. Możemy być z tego dumni – z radością zakończył Piotr Rećko.

opr. Sylwia Matuk