Rozpatrywano trzy petycje

W Starostwie Powiatowym w Sokółce, na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, zapoznano się z trzema petycjami, które wpłynęły do Powiatu Sokólskiego. Były to: petycja mieszkańców wsi Kundzicze dotycząca położenia asfaltu na drodze powiatowej nr 1304 B, petycja sołtysa wsi Igryły, w sprawie wykonania nawierzchni asfaltowej na drodze Igryły-Wysokie Laski-Planteczka oraz petycja mieszkańców miejscowości Sitawka z prośbą o wykonanie chodnika przy drodze powiatowej.

– Bardzo zależy nam na remoncie nawierzchni, na położeniu asfaltu lub jej podsypaniu i utwardzeniu, ponieważ jest ona w bardzo złym stanie. Po opadach deszczu i roztopach, dosłownie toniemy w błocie, przedarcie się przez nie jest często niemal niemożliwe – zwróciła się do Komisji mieszkanka reprezentująca wieś Kundzicze.

Grzegorz Pul, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce wyjaśnił jej, że każde utwardzenie drogi jest również inwestycją, a żeby mogło do takiej dojść, konieczna jest współpraca z gminą Sokółka, której nie ma, mimo usilnych starań Powiatu Sokólskiego.

– Jesteśmy pełni dobrej woli i rozumiemy państwa potrzeby związane z trudnościami komunikacyjnymi, ale najprostszą drogą do osiągnięcia określonego celu jest porozumienie ze strony mieszkańców wsi Kundzicze z Radą Gminy Sokółka, aby weszła z Powiatem Sokólskim we współpracę – podkreślił Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego.

Stanisław Kozłowski, Radny Powiatu Sokólskiego, zaznaczył, że nie ma żadnych wątpliwości co do sensowności składania petycji w każdej, ważnej dla mieszkańców sprawie. Zauważył, jednak, że przy realizacji każdego zadania musi być osiągnięta określona procedura. I wtedy kluczowe jest złożenie wniosku przed terminem uchwalenia budżetu na kolejny rok, który to wypada na przełomie września i października, co powoduje, że nie wszystkie petycje będą możliwe do zrealizowania natychmiast.

Mieszkańcy Sitawki, wsi, z której wpłynął również wniosek do Komisji, prosili o wykonanie chodników przy drodze powiatowej, biegnącej przez ich osadę. Motywowali to tym, że coraz większy ruch w ich miejscowości stwarza ogromne zagrożenie dla pieszych i mieszkańców.

– Duże natężenie ruchu i wjazd do wsi umiejscowiony na zakręcie powoduje, że poruszanie się po Sitawce jest niebezpieczne. Po opadach deszczu jakikolwiek spacer jest niemożliwy, co jest olbrzymim utrudnieniem, w szczególności dla matek z wózkami – zwrócił się do komisji Damian Bakun, sołtys wsi Sitawka.

Członkowie Komisji udzielili mu informacji na temat dalszego postępowania, aby procedura zmian przy drodze mogła ruszyć z miejsca.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji postanowiła uwzględnić wnioski zawarte w petycjach pod warunkiem pozyskania przez Powiat Sokólski środków zewnętrznych oraz dofinansowania poszczególnych inwestycji przez Gminę Sokółka i Gminę Janów.

opr. Sylwia Matuk

fot. Mateusz Zalewski