Wiecie, że dziś mamy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii? Z tej okazji sprawdziliśmy jakie działania podejmuje nasz Powiat, by ją oszczędzać. Okazuje się, że od lat prowadzone są w tym celu rozmaite działania.

Święto obchodzone jest na całym świecie. Pomysłodawcą jest Canadian Energy Efficiency Alliance – organizacja z historią sięgającą 1995 roku. W tym dniu organizacje państwowe i niepubliczne, prywatne firmy, a nawet pojedyncze osoby mają doskonałą okazję, by wskazać na możliwości obniżania kosztów energii.

Obniżanie kosztów energii, a tym samym jej oszczędzanie pozytywnie wpływa na środowisko naturalne oraz sytuację związaną z kryzysem energetycznym na świecie. Administracja rządowa i samorządowa została zobowiązana pod koniec września ubiegłego roku do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Wszystkie samorządy zostały wówczas zobligowane do wdrożenia rządowych zaleceń, ale niektórym było dużo łatwiej, ponieważ od dawna praktykują trend oszczędzania energii. Tak jest w przypadku Starostwa Powiatowego w Sokółce i jednostek Powiatu Sokólskiego. Rozmawialiśmy o tym z Tomaszem Tolko, dyrektorem Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Sokółce.

– Wszyscy jesteśmy zobowiązani do racjonalnego wykorzystywania zasobów energii, dzięki czemu przyczynimy się do obniżenia jej kosztów – mówi Tomasz Tolko.

Podkreśla, że nie ma gotowego rozwiązania i ogólnego schematu, dobrego dla wszystkich obiektów. Dlatego należy stale pracować nad optymalnym rozwiązaniem analizując i wdrażając nowe pomysły na oszczędzanie.

– Tak naprawdę staramy się optymalizować zużycie energii w każdym możliwym obszarze, dążymy do samowystarczalności energetycznej poprzez termomodernizację budynków, instalację paneli fotowoltaicznych, instalację pomp ciepła, rekuperację. Na tym nie koniec, ponieważ w planach mamy również instalację magazynów energii – dodaje Tolko.

Działania te są kosztowne, dlatego Powiat Sokólski aplikuje o dofinansowania ze środków zewnętrznych na odnawialne źródła energii (OZE) oraz termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

– Od dwóch lat działamy aktywnie w dwóch klastrach energii, gdzie nasza praca jest doceniana. Otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Lidera Klastra Energii 2022 – akcentuje dyrektor.

Poza szerokim spectrum działań wpływających na obniżanie kosztów energii i jej oszczędzanie wprowadzane są w Starostwie Powiatowym w Sokółce usprawnienia organizacyjne oraz działania edukacyjno – informacyjne racjonalizujące zużycie energii przez pracowników.

– Prowadzimy działania edukacyjne budując świadomość pracowników oraz dzielimy się dobrymi praktykami podczas spotkań roboczych między naszymi jednostkami – wyjaśnia Tomasz Tolko.

Podsunął kilka rozwiązań, które przyczynią się do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej, które są praktykowane w urzędzie Starostwa i jednostek podległych. Należą do nich w przypadku energii cieplnej:

– nie przegrzewanie pomieszczeń,

– stosowanie automatyki do zarządzania ogrzewaniem w budynkach poprzez wprowadzenie inteligentnej regulacji temperatury w obiektach,

– racjonalne obniżanie temperatury w pomieszczeniach po zakończonej pracy,

– obniżenie temperatury w pomieszczeniach, które nie są wykorzystywane,

– wietrzenie pomieszczeń przy zakręconych termostatach i zamkniętych drzwiach intensywnie, ale krótko,

– optymalizacja wykorzystania naturalnego oświetlenia (odsłonięcie okien).

– W przypadku obniżenia kosztów energii elektrycznej staramy się w urzędzie stosować urządzenia o niskim jej zużyciu, sukcesywnie wymieniamy źródła światła na energooszczędne, wyłączamy światło w chwili opuszczania pomieszczenia, staramy się ograniczyć korzystanie z elektrycznych suszarek do rąk, racjonalizujemy korzystanie z oświetlenia zewnętrznego oraz wszelkich luminacji – wymienia dyrektor.

O klastrach energii przeczytacie tu: https://sokolka-powiat.pl/blog/powiat-stawia-na-samowystarczalnosc-energetyczna/?fbclid=IwAR1ugx6cBhsi0p22amasYjhSV-j9I6_vaGRohhBiPhaD5vSnjV-sK9uTYvw

Sylwia Matuk

Fot. Maciej Białobłocki