Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce.

Dziś w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025. Tradycyjnie rozpoczęto ją od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Uroczystość była także okazją do upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– 85 lat temu nie zabrzmiał dzwonek szkolny. Zamiast niego słychać było alarmy przeciwlotnicze, a na polskie miasta spadły niemieckie bomby. Polska została najechana przez hitlerowskie Niemcy, a 17 września Związek Radziecki zdradziecko wkroczył na nasze terytorium, wbijając nam nóż w plecy. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, bo są one fundamentem naszej tożsamości narodowej – podkreślił Dariusz Żołądkowski, dyrektor sokólskiego „Rolnika”.

Dyrektor powitał wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości, uczniów oraz kadrę pedagogiczną. Szczególne słowa skierował do uczniów klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką w tej szkole.

– Mam nadzieję, że będziecie się w naszej szkole czuli dobrze i z radością będziecie wspominać lata, które tu spędzicie. Serdecznie pozdrawiam również uczniów klas piątych, którzy wkraczają w ostatni rok swojej edukacji w naszej szkole. Przed wami ważne egzaminy – maturalne i zawodowe. Wasi rówieśnicy w poprzednim roku postawili poprzeczkę wysoko, ale wierzę, że i wy jej sprostacie. My, ze swojej strony, będziemy was wspierać w tym procesie edukacyjnym – dodał dyrektor.

W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego uczestniczyła także Magdalena Grasewicz, Sekretarz Powiatu Sokólskiego, która w imieniu Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego, odczytała list skierowany do społeczności szkolnej. W liście tym Starosta życzył, aby rok szkolny 2024/2025 był czasem pełnym sukcesów, rozwoju oraz spełnienia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Podkreślił, że szkoła powinna być miejscem, które nie tylko przekazuje wiedzę, ale również przygotowuje do dorosłego życia, ucząc współpracy, odpowiedzialności oraz szacunku do innych. Starosta zapewnił, że Powiat Sokólski dokłada wszelkich starań, aby szkoły, które prowadzi, były miejscem bezpiecznym i sprzyjającym rozwojowi.

Uroczystość zakończyło ślubowanie złożone przez uczniów klas pierwszych. Zobowiązali się oni do sumiennej nauki, przestrzegania szkolnych zasad oraz szacunku dla nauczycieli i rówieśników.

Sylwia Matuk, fot. Kacper Butwiłowski