Droga powiatowa nr 1273B od miejscowości Zubrzyca Wielka przez miejscowość Minkowce na terenie gminy Szudziałowo zostanie przebudowana.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Sokółce zostało podpisane porozumienie dotyczące realizacji zadania pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 1273B od miejscowości Zubrzyca Wielka przez miejscowość Minkowce na terenie gminy Szudziałowo”. Dokument jest wynikiem wspólnych działań władz powiatu oraz gminy, mających na celu poprawę infrastruktury drogowej i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

W spotkaniu udział wzięli: Piotr Rećko, starosta sokólski, Łukasz Owsiejko, wicestarosta oraz Jerzy Białomyzy, członek zarządu powiatu. Gminę Szudziałowo reprezentowały: Renata Czaban -Tarasewicz, wójt gminy Szudziałowo oraz Anna Czeremcha, skarbnik gminy. W trakcie spotkania uczestnicy podkreślali znaczenie współpracy między samorządami dla realizacji projektów infrastrukturalnych.

Jesteśmy wdzięczni, że współpraca z gminą Szudziałowo i nową panią wójt układa się wzorowo. Nam zależy zawsze na współpracy i relacjach, bo to one są najważniejsze w samorządzie – powiedział starosta Piotr Rećko.

Słowa te potwierdziła wójt gminy Szudziałowo, Renata Czaban -Tarasewicz, podkreślając, że współpraca jest podstawą skutecznego działania i bez niej nie można liczyć na żaden rozwój.

Celem zawartego porozumienia jest realizacja wspomnianego projektu na podstawie złożonego wniosku o jego dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych oraz Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Planowana długość przebudowywanej drogi wynosi około 1,8 km. Szacowana wartość całego zadania to 5 680 377,92 zł, z czego 3 461 293,88 zł pochodzić będzie z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład, a 1 000 000 zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Pozostała kwota w wysokości 1 219 084,04 zł zostanie pokryta z budżetów gminy Szudziałowo oraz Powiatu Sokólskiego.

Realizacja tego projektu przyczyni się do poprawy jakości dróg w regionie, co z kolei wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników, zarówno mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. Jest to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju infrastruktury drogowej w powiecie sokólskim.

Na spotkaniu poruszono również temat scalenia gruntów w gminie Szudziałowo. Ustalono, że zostaną zorganizowane spotkania informacyjno-organizacyjne, aby wyjaśnić właścicielom gruntów, na czym polega proces scalania, jakie mogą być z niego korzyści oraz aby omówić wszystkie nurtujące ich problemy.

Scalenie gruntów jest ważnym procesem mającym na celu uporządkowanie struktury własnościowej ziemi, co pozwala na bardziej efektywne jej wykorzystanie. Dzięki temu, właściciele gruntów mogą liczyć na lepsze planowanie upraw, łatwiejszy dostęp do działek oraz poprawę infrastruktury drogowej, co z kolei może prowadzić do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Sylwia Matuk, fot. Damian Szarkowski