Zakład Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej powstanie jeszcze w tym roku. Pracę znajdzie 30 osób.

O utworzeniu nowej placówki Zakładu Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej debatowali dziś radni na VIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Sokólskiego.

W poniedziałek ( 16 września) uzyskaliśmy środki z Województwa Podlaskiego w kwocie ponad 3 mln złotych na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej i mamy krótki termin na dopełnienie wszystkich formalności – poinformował Łukasz Owsiejko, wicestarosta sokólski.

Dodał, że taki zakład usamodzielnia osoby niepełnosprawne, które znajda zatrudnienie w tej jednostce.

Już w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęliśmy przygotowania do utworzenia placówki tego typu w Dąbrowie Białostockiej. Dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli przystąpić do realizacji tego projektu – powiedział starosta sokólski, Piotr Rećko.

Poinformował, że pieniądze pozwolą wyremontować budynek i utworzyć nowe miejsca pracy. Zakład będzie świadczył usługi pralnicze placówkom zdrowotnym, które korzystają obecnie z usług firm zewnętrznych, a także wszystkim zainteresowanym.

Prosząc radnych  o poparcie wniosku, podziękował Łukaszowi Owsiejko, wicestaroście, Jerzemu Białomyzy i Kazimierzowi Łabieńcowi, członkom zarządu, Alicji Rysiejko, dyrektorce Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce i Monice Dajnowskiej oraz Andrzejowi Wnukowskiemu, za wielkie zaangażowanie w powstanie dąbrowskiej placówki.

ZAZ jest kolejnym krokiem rozwoju osób niepełnosprawnych. Po ukończeniu szkoły specjalnej taka osoba trafia do Warsztatów Terapii Zajęciowej i wchodząc w dorosłe życie jest praktycznie bez pracy. Placówki takie jak ta w Dąbrowie Białostockiej dają możliwość pracy i usamodzielnienia się właśnie takim osobom – powiedział Jerzy Białomyzy, członek zarządu.

Zakład Aktywizacji Zawodowej będzie się mieścił w Dąbrowie Białostockiej przy ulicy Godlewskiego 70. Przedmiotem działalności ZAZ będzie rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.

Zakład realizować będzie swoje cele poprzez:

• tworzenie miejsc pracy dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych
  • prowadzenie programów rehabilitacyjnych mających na celu poprawę sprawności fizyczne, psychicznej i społecznej
  • organizowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe osób niepełnosprawnych
  • świadczenie usług rehabilitacyjnych doradztwa zawodowego oraz wspieranie aktywizacji społeczno-zawodowej.

W zakładzie znajdzie zatrudnienie 30 osób, a oddanie placówki do użytku planowane jest do końca tego roku.

30 miejsc pracy w Dąbrowie, to rzeczywiście bardzo dużo jak na tę miejscowość, zwłaszcza, że dotyczy to w głównej mierze osób, które mają trudniej na rynku pracy czyli niepełnosprawnych – powiedział radny opozycyjny Mateusz Adaszczyk, gratulując osobom zaangażowanym  w utworzenie ZAZ-u w Dąbrowie Białostockiej.

Projekt uchwały w sprawie utworzenia samorządowego zakładu budżetowego – Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej poparli wszyscy radni obecni na sesji. Powiat wyposażył ZAZ w środki obrotowe w wysokości 50 tys. zł.

Na dzisiejszej sesji rozpatrywano też projekt uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie powiatu sokólskiego, których właścicielem jest Powiat Sokólski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

W celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców istnieje konieczność zlokalizowania 6 dodatkowych przystanków. Nowe przystanki po obu stronach dróg powstaną w miejscowościach Mićkowa Hać, Gliniszczu Małym i Malawiczach Dolnych – poinformował Krzysztof Pawłowski, kierownik Referatu Dróg i Transportu w Starostwie Powiatowym w Sokółce.

Radni zajęli się także zmianami w budżecie. W dochodach przekazano 7,1 tys. zł w związku z otrzymaniem dofinansowania ze środków Funduszu Pracy. W wydatkach zabezpieczono pieniądze na sporządzenie audytów energetycznych dla obiektów szkolnych należących do powiatu sokólskiego.

Przeniesiono też środki na dotację dla Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej. O 7,1 tys. zł uzupełniono środki na wynagrodzenia dla prowadzących rodzinny dom dziecka.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski