„Samorząd bez granic” – spotkanie w Sokółce.

Dziś w sali bankietowej „Metal-Fach” w Sokółce odbyło się spotkanie samorządowców z powiatu sokólskiego tj. wójtów, burmistrzów, radnych z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Starostwo Powiatowe w Sokółce reprezentowali: Piotr Rećko, starosta sokólski, Łukasz Owsiejko, wicestarosta oraz Jerzy Białomyzy, członek zarządu. Inicjatorem i organizatorem spotkania był marszałek województwa podlaskiego, Łukasz Prokorym, któremu towarzyszyła wicemarszałek Wiesława Burnos, we współpracy z Fundacją Sokólszczyzna, którą reprezentował Janusz Pawłowski.

Głównym celem spotkania było nawiązywanie nowych kontaktów i budowanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. Uczestnicy mieli okazję uzyskać informacje na temat aktualnych możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój inwestycji w swoich regionach oraz omówić, jak efektywnie korzystać ze wsparcia oferowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Szczególny nacisk położono na kwestie związane z Funduszami Europejskimi, które mogą odegrać kluczową rolę w finansowaniu lokalnych przedsięwzięć.

Marszałek Łukasz Prokorym, zwracając się do zgromadzonych, podkreślił, że rozwój małych ojczyzn jest nie tylko priorytetem dla samorządów, ale również dla całego województwa.

– Im szybciej będziecie rozwijać swoje gminy i powiaty, tym dynamiczniej będzie rozwijało się całe województwo. Jesteśmy obecnie na kluczowym etapie oceny śródokresowej, której zakończenie planowane jest na marzec. Wówczas fundusze ruszą pełną parą. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej środków trafiło do lokalnych jednostek, co będzie sukcesem zarówno dla was, jak i dla nas jako instytucji zarządzającej – mówił Prokorym.

Piotr Rećko, starosta sokólski oraz Łukasz Owsiejko, wicestarosta, zgodnie podkreślili, że takie spotkania są niezwykle potrzebne i mają ogromne znaczenie dla samorządów.

– To było bardzo ważne spotkanie. Chcemy sięgać po fundusze unijne i zależy nam, aby nadal były one dostępne, a ich efektywna implementacja w naszym powiecie jest priorytetem. To nasz cel. Kuluarowe rozmowy z marszałkiem oraz wicemarszałek okazały się bardzo owocne, co daje nadzieję na dalszą  współpracę zwieńczoną sukcesami – powiedział Piotr Rećko.

Łukasz Owsiejko z kolei przyznał, że wcześniejsze uzyskiwanie informacji na temat dostępnych funduszy i procedur aplikacyjnych pozwala uniknąć wielu błędów oraz usprawnia proces ubiegania się o wsparcie finansowe.

– Każda informacja, którą otrzymujemy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, jest dla nas niezwykle cenna. Pozwala nam lepiej przygotować aplikacje, uzyskać niezbędne pozwolenia i skutecznie realizować projekty – dodał wicestarosta.

Wicemarszałek Wiesława Burnos przypomniała zebranym, że obecni na spotkaniu dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego są do ich dyspozycji nie tylko dzisiaj, ale również w każdej chwili, gdy tylko pojawi się potrzeba konsultacji czy wsparcia.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono procedury związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych oraz zachęcano samorządowców do dzielenia się swoimi wyzwaniami i problemami. Zaprezentowano również aktualne działania w ramach programu regionalnego, skierowanego specjalnie do samorządów, zachęcając uczestników do śledzenia ogłoszeń o naborach, które dostępne są na stronie internetowej urzędu.

Spotkanie zakończyło się dyskusją i wymianą doświadczeń, która, jak podkreślali uczestnicy, była niezwykle inspirująca i motywująca do dalszej współpracy dla rozwoju lokalnych społeczności.

Sylwia Matuk, fot. Damian Szarkowski