Wypowiedź Starosty Sokólskiego Piotra Rećko podczas XXXV Sesji Rady Powiatu

Podczas Sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 29 stycznia 2021 r. w punkcie “Wnioski, oświadczenia radnych i informacje” głos zabrał między innymi Starosta Sokólski Piotr Rećko.

“Odnośnie współpracy z Gminami chciałbym powiedzieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Udało nam się na rozprawie sądowej, która została zainicjowana przez Burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, przekonać Pana Burmistrza, że warto iść do przodu i, że jego roszczenia są bezzasadne i warto skierować całą energię na przyszłość i wspólne inwestycje. Zależało mi i całemu Zarządowi Powiatu Sokólskiego na tym, żeby rozpocząć nowy etap we współpracy z Gminą Suchowola, a tym samym nowe inwestycje. Zależało nam przede wszystkim na czterech bardzo ważnych inwestycjach, które powinniśmy zrealizować w tej kadencji. Udało nam się przekonać Pana Burmistrza Matyskiela, za co mu bardzo serdecznie dziękuję. Droga do Domurat już w tym roku będzie złożona jako wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych i mam nadzieję, że w roku 2022 wykonamy tę inwestycję uzyskując 50% z FDS, a po 25% zapłacą oba samorządy. Co jest też bardzo ważne, dokończymy inwestycje związane ze scaleniem w Ostrówku i droga do Kiersnówki będzie, mam nadzieję, wykonana. Samorząd gminny musi złożyć wniosek do FDS, bo tę drogę przekazaliśmy Gminie Suchowola. Chcemy, żeby oni złożyli ten wniosek w roku 2021, po to, żebyśmy mogli w 2022 r. wspólnie na tych samych zasadach – 50%  FDS i po 25% oba samorządy, zrealizować tę inwestycję. No i oczywiście odcinek Wólka – Piątak, bardzo wymagająca droga. Również na tę drogę złożymy w 2021 r. wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych. Mam nadzieję, że w latach 2022 -2023 wykonamy tę inwestycję. (…) Drugi element, który bardzo mnie ucieszył to oświadczenie Burmistrza Dąbrowy Białostockiej, o tym że jest zainteresowany realizacją inwestycji – kontynuacją tego, co chcemy zrobić z Gminą Suchowola do granicy z Gmina Dąbrowa Biał. czyli w kierunku Zwierzyńca Wielkiego, Domurat od S8, przez Miedzianowo w kierunku Dąbrowy Biał. (…) Przypomnę, że za czasów Burmistrza Gajlewicza my pozyskaliśmy pieniądze i zaproponowaliśmy Panu Burmistrzowi realizację tej inwestycji. Wtedy mówił, że nie stać go na to. W tej chwili na portalu bardzo optymistycznie wypowiedział się o tej inwestycji. My w związku z jego oświadczeniem, spotkamy się z Burmistrzem Gajlewiczem i wyślemy porozumienie na realizację tej inwestycji. Pan Artur Gajlewicz przesłał do nas również pismo popierające wniosek mieszkańców Sołectwa Kamienna Nowa na realizacje tam drogi. Oczywiście jesteśmy zainteresowani każdą inwestycja drogową współrealizowaną z samorządem gminnym  w tej sprawie też porozumienie w formie pisemnej wyślemy do Burmistrza Dąbrowy Białostockiej. (…) Po uzgodnieniu z Burmistrzem Arturem Gajlewiczem złożyliśmy wniosek na ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego i na drogę do Różanegostoku. Zarząd Województwa Podlaskiego też poparł nasz wniosek i złożył oficjalną uchwałę do Premiera RP wnioskując o 80% dofinansowania tej inwestycji. My również taki wniosek do Premiera RP złożyliśmy biorąc pod uwagę znaczenie sanktuarium różanostockiego i tej drogi dla gminy Dąbrowa Białostocka, powiatu sokólskiego i całego województwa podlaskiego. To są trzy dość duże inwestycje i zastanawiamy się jak budżet Gminy Dąbrowa Biał. to wytrzyma, ale pewnie Pan Burmistrz to przemyślał.”

Starosta Sokólski Piotr Rećko przypomniał także, że na terenie gminy Sokółka również będą realizowane inwestycje drogowe. “Od granicy z gminą Kuźnica w kierunku Nomik mamy rozstrzygnięty przetarg. Gliniszcze Małe – Gliniszcze Wielkie, od granicy z gminą Sidra. Udało nam się, dzięki zaangażowaniu radnych powiatowych: Tomasza Potapczyka, Krzysztofa Krasińskiego, Łukasza Moździerskiego, Stanisława Kozłowskiego przekonać Zarząd Województwa Podlaskiego do tego żeby dofinansował te inwestycje…”

O innych inwestycjach na terenie powiatu sokólskiego Starosta Sokólski przypomina w dalszej części wypowiedzi.

Cała wypowiedź Starosty Sokólskiego Piotra Rećko od 2:11:40 godziny Sesji https://sokolka-powiat.pl/2021/01/29/xxxv-sesja-rady-powiatu-sokolskiego-2/

Patrycja A. Zalewska