” Wakacje z rehabilitacją”

W dniach 5–9.07.2021r. odbyła się kontynuacja półkolonii letnich „Wakacje z rehabilitacją” zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod
Skrzydłami” w Sokółce. Uczestnicy półkolonii brali udział w szczegółowym programie wypoczynku, na który składało się wiele atrakcyjnych propozycji, między innymi: zabawy i gry ruchowe, warsztaty ceramiczne, na których powstały piękne prace, będące pamiątką wspólnego czasu na półkolonii. Wyjątkowo smaczne dania powstały podczas zajęć kulinarnych. Nie zabrakło też wrażeń dotykowych i rozwijania umiejętności manualnych podczas zajęć plastycznych. Zaproponowana aktywność plastyczno-sensoryczna – malowanie farbami na folii sterczowej zachęcała do eksperymentowania z nową fakturą podłoża. Była to świetna zabawa, a tematem przewodnim było kolorowe lato. Seans filmowy pt. „Był sobie pies 2” w sokólskim kinie to była kolejna zaplanowana atrakcja. Aktywny i pełen wrażeń dzień był podczas wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego w Długim Ługu, znanego z hodowli alpak. Przesympatyczne zwierzęta bardzo szybko zdobyły serca naszych podopiecznych. Ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatach z wełną, w trakcie których zostały przedstawione sposoby obróbki wełny z alpak oraz wykonanie z niej wyklejanki. Kolejne miejsce, które podopieczni zwiedzili byłą miejscowość Bohoniki – jedno z centrów kultury muzułmańskiej na Podlasiu. W trakcie zwiedzania zabytkowego meczetu została przeprowadzona ciekawa prelekcja na temat osadnictwa tatarskiego, historii i zwyczajów tej niezwykłej społeczności. Uwieńczeniem pobytu w Bohonikach był pyszny obiad składający się z tradycyjnych dań kuchni tatarskiej. Poszerzanie wiadomości na temat parków narodowych oraz metod ochrony nieskażonej cywilizacją przyrody odbyło się w Muzeum Przyrodniczo – Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Tam podopieczni zgłębili tajemnice przyrody i historię Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Wielką radość przeżyli uczestnicy w rezerwacie, kiedy zobaczyli prawdziwe żubry, koniki polskie typu tarpan, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i rysie. Zwiedzanie były doskonałą okazją do poznania ciekawych zakątków naszego regionu. W trakcie półkolonii zorganizowane były indywidualne zajęcia fizjoterapii dla 6 uczestników. Prowadziła je wykwalifikowana fizjoterapeutka, która wykonywała masaże i ćwiczenia dostosowane do potrzeb dzieci. Z indywidualnych zajęć integracji sensorycznej podczas których podopieczni ćwiczyli prawidłową postawę w wyznaczonej pozycji, usprawniali koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową oraz równowagę skorzystało kilkoro wychowanków. Ostatniego dnia odbyło się ognisko pożegnalne, podczas którego rodzice podopiecznych miłą niespodzianką w postaci przepięknego tortu z okazji zakończenia półkolonii pożegnali wychowawców.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, osobom i instytucjom, które współpracowały przy organizacji półkolonii: Wojewodzie Podlaskiemu, Podlaskiemu Kuratorowi Oświaty w Białymstoku, Staroście Sokólskiemu, Burmistrzowi Suchowoli, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
PFRON,
Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce,
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce
Dyrektorowi Białowieskiego Parku Narodowego,
Nauczycielom i Wolontariuszom pracującym na półkolonii.
Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia
na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych