Obchody 101. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Dzień 15 sierpnia to święto Wojska Polskiego upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej 1920 r. nad Rosją Sowiecką określone mianem „Cudu nad Wisłą”.

Obchody rocznicowe w naszym mieście wyjątkowo rozpoczęły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, tam słowa okolicznościowe do zgromadzonych wystosowali nasi włodarze oraz delegacji złożyły wieńce. Z ramienia Powiatu Sokólskiego w uroczystości uczestniczyli Wicestarosta Jerzy Białomyzy, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Krasiński, Wiceprzewodniczący Rady: Łukasz Moździerski oraz Tomasz Potapczyk, Członkowie Zarządu Bożena Jelska-Jaroś, Kazimierz Łabieniec oraz Romuald Gromacki, Sekretarz Powiatu Katarzyna Nowak, dyrektorzy i pracownicy Starostwa Powiatowego. Wiązanki złożyli także Radny Sejmiku Wojewódzkiego Paweł Wnukowski, w imieniu Marszałek Województwa Podlaskiego Wiesławy Burnos – przedstawiciele OSP, także delegacja Urzędu Miasta w Sokółce wraz z Wiceburmistrzem Adamem Juchnikiem, przedstawiciele służb mundurowych, Nadleśnictwa Czarna Białostocka, Biebrzańskiego Parku Narodowego, WKU w Białymstoku, sołtysi gminy Sokółka, delegacja Izby Administracji Skarbowej – Urząd Skarby w Sokółce, przedstawicielka IPN w Białymstoku, delegacja ZS w Sokółce z dyrektor Anettą Zubrzycką, przedstawiciele Sokólskiego Pododdziału Kawaleria im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Podczas obchodów rocznicowych głos zabrał Wicestarosta Jerzy Białomyzy i zaczął cytatem z książki “Cud nad Wisłą” A. Grzymały-Siedleckiego: „Z otchłani klęski wydobyliśmy się na wierzch, aż ku szczytom triumfu. Sprawiły ten cud: armia, rząd i naród.
(…) Waga wydarzeń z kilku dni sierpnia sprzed 101 laty jest nie do przecenienia. Dzięki Generałom: Hallerowi, Rozwadowskiemu, Sikorskiemu, Śmigłemu-Rydzowi, ale przede wszystkim wodzowi Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu odnieśliśmy historyczne zwycięstwo nad bolszewikami, broniąc ojczyzny ale i środkowej Europy przed sowiecką inwazją. (…) Dziś pamiętając o bohaterach zwycięskiej bitwy, wspominamy także trud, przelaną krew, poświęcenie naszych żołnierzy na wszystkich frontach, we wszystkich działaniach wojennych.
Chylę czoła przed bohaterstwem polskich żołnierzy, oddaję hołd i honor Wojsku Polskiemu, w dzień jego święta. Życzę wszystkim żołnierzom oraz służbom mundurowym aby armia polska służyła naszemu narodowi i ojczyźnie w stanie pokoju, tak jak to doskonale robiła w czasie zmagań z pandemią. (…) 15 sierpnia to także ważny dzień dla chrześcijan, katolików – najstarsze święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Zielnej (…) przy tej okazji nie zapominamy o rolnikach, którzy dziś dziękują Bogu za zebrane plony, zaś my dziękujemy im za codzienny trud. (…) Dzisiejsze święto ma bardzo radosną i pozytywną wymowę, życzę żeby atmosfera udzieliła się Państwu podczas spotkań w gronie bliskich, a także na festynie, który specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy.”

Po uroczystości patriotycznej uczestnicy obchodów wraz z pocztami sztandarowymi oraz Powiatową Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Zespołu Szkół w Suchowoli przemaszerowały na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce, który tego dnia obchodził święto parafialne. Msza miała wyjątkową oprawę muzyczną a także ze względu święto Matki Bożej Zielnej – estetyczną, uczestnicy mszy przynieśli do świątyni wieńce oraz pięknie pachnące bukiety z roślin lasów, łąk, pól i ogrodów.

Po mszy świętej na uczestników czekał festyn rodzinny zorganizowany przy placu kościelnym. Jego główną częścią były się koncerty muzyczne w wykonaniu Powiatowego Zespołu Regionalnego Jemioła, chóru Salve Regina, scholi młodzieżowej z parafii Wniebowzięcia NMP, chóru Sokólskie Wrzosy oraz Zespołu Powiatowego Studia Poezja.

Festynowi towarzyszył również stacjonarny pokaz wyposażenia straży pożarnej. Na uczestników, zarówno dorosłych, jak i pociechy, czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Anima Studio Artystyczne z Białegostoku. Maluchy brykały na dmuchańcach, wokół unosiły się ogromne bańki mydlane. Nie zabrakło również malowania buziek i tatuaży przez animatorkę Elżbietę Rapiej. Chętni mieli okazję skosztować przysmaków przygotowanych przez Restaurację Zacisze oraz tradycyjnych lodów od Matczaka.

Organizatorem tegorocznych obchodów były: Powiat Sokólski, Gmina Sokółka oraz Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce.

JZ, SM, AT

                                         

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top