Aktywny Samorząd – edycja 2021
Program “Aktywny Samorząd” – edycja 2021
Rodzaj dotacji budżetowej: program realizowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 161 638,00 zł
Całkowita wartość: 161 638,00 zł
Opis programu: Wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
Program obejmuje następujące obszary wsparcia:
Moduł I Likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową,( dofinansowanie lub refundacja ), w tym:
Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
Zadanie 1 i 4 – zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
Zadanie 2 i 3 – koszty uzyskania prawa jazdy.
Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
Zadanie 1, 3 i 4 – zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
Zadanie 2 – szkolenie w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania, Zadanie 5 kosztów utrzymania sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego.
Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
Zadanie 2 – pokrycie kosztów utrzymania sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
Zadanie 3 – zakup protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, pokrycie kosztów dojazdu adresata programu na spotkanie z ekspertem PFRON lub kosztów dojazdu eksperta PFRON na spotkanie z adresatem programu,
Zadanie 4 – pokrycie kosztów utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, pokrycie kosztów dojazdu adresata programu na spotkanie z ekspertem PFRON lub kosztów dojazdu eksperta PFRON na spotkanie z adresatem programu.
Zadanie 5 – zakup skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego.
Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej. Tj. dofinansowanie kosztów pobytu dziecka w przedszkolu lub żłobku albo inny koszt zapewnienia opieki nad dzieckiem.
Moduł II
Dofinansowanie lub refundacja kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym:
- Opłata za naukę ( czesne);
- Dodatek na pokrycie kosztów kształcenia ( nie podlega rozliczeniu);
- Dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego w przypadku osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich.
Program „ Aktywny Samorząd” skierowany jest przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami – studiujących lub uczących się w szkołach policealnych, aktywnych zawodowo i jednocześnie podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy i niepozostających w zatrudnieniu posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia.