XLIII Sesja Rady Powiatu Sokólskiego. Punkty dotyczące projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sokólskiego na lata 2021-2033 oraz projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2021.

Punkt „Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sokólskiego na lata 2021-2033” zreferowała Anna Jolanta Piszczatowska Skarbnik Powiatu Sokólskiego.

„W wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021-2033 dokonano zmian planu dochodów i wydatków w latach 2021 i 2022 w związku ze zmianami w zadaniach wieloletnich pt. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1245 B Harasimowicze-Dubaśno wraz z budową mostu przez rz. Sidra, na odcinku od mostu na rz. Sidra do Dubaśna na terenie Gminy Nowy Dwór w Powiecie Sokólskim” oraz „Przebudowa drogi powiatowej nr 1246 Chilmony – Dubaśno wraz z budową mostu na terenie gminy Nowy Dwór w Powiecie Sokólskim”. Stosownych zmian dokonano również w wykazie przedsięwzięć.

W związku z niższym niż planowano dofinansowaniem w/w inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w latach 2022-2023 zmniejszeniu uległy dochody budżetu. Zwiększono natomiast wydatki na zapewnienie wkładu własnego powiatu. Po dokonaniu zmian całą pozostającą na rachunku budżetu kwotę wolnych środków zaangażowano na wydatki do końca roku 2023.

Różnica w kwocie wyniku finansowego pomiędzy rokiem 2023 a 2024 wynika z faktu zakończenia w 2023 r. wszystkich planowanych zadań wieloletnich, co w znaczący sposób zmniejsza zaangażowanie własnych środków powiatu w realizację inwestycji. Znacznemu obniżeniu ulegają wiec wydatki majątkowe w celu wygenerowania nadwyżki budżetowej, koniecznej do spłaty zobowiązań wynikających z wyemitowanych obligacji.

Uchwała została przyjęta.

Kolejny przedstawiony punkt przez Annę Jolantę Piszczatowską Skarbnik Powiatu Sokólskiego brzmiał: „ Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2021.”

autopoprawka-do-zmian-w-budzecie_1354230.pdf (esesja.pl) (od minuty 14:02)

Na pytanie zadane przez jednego z radnych dotyczące zakupu walca planowanego w poprzednich miesiącach, a także kiedy zaczną się prace związane z nowym dojazdem do sokólskiego szpitala odpowiedzi udzielił Starosta Sokólski Piotr Rećko.

„Walec został zakupiony i co najmniej od 5 miesięcy człowiek uprawniony do pracy tym sprzętem wykonuje bardzo ważną inwestycję utwardzania nawierzchni przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce. (…) Decyzja o doposażeniu Powiatowego Zarządu Dróg była słuszna i właściwa. Robimy to z wykorzystaniem środków PFRON, dzięki temu tworzymy miejsce pracy osobie niepełnosprawnej (…) Z chwilą zakończenia inwestycji na Zielonym Osiedlu przystąpimy do realizacji modernizacji dojścia do szpitala od strony ul. Sikorskiego.”.

Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisję. Uchwała została przyjęta.

Oprac. Sylwia M., fot. Maciej B.