XXII Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

W dniu wczorajszym mieszkańcy Sokółki i okolic mieli okazję uczestniczyć w XXII Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich. Organizatorami tegorocznego wydarzenia była Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, Powiat Sokólski oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki. Akademia objęta była honorowym patronatem Muftiego Tomasza Miśkiewicza.

Wydarzenie to jest imprezą cykliczną, którą nieprzerwanie od 2007 roku organizuje stowarzyszenie LGD w Sokółce, bądź Bohonikach. Pomysłodawcą Akademii był Pan Józef Konopacki, i tak dla uczczenia o nim pamięci jest ona organizowana co roku. Akademia Wiedzy o Tatarach ma na celu przybliżenie życia, historii, kultury, obyczajów oraz kuchni tatarskiej.

Impreza rozpoczęła się od uroczystego powitania gości i okolicznościowych wystąpień.

„W 1979 roku król Jan III Sobieski nadał ziemię w okolicznych miejscowościach takich jak Malawicze Dolne, Drahle, Bohoniki czy Kruszyniany, Tatarom Litewskim, inaczej Lipkom. Tatarzy walczący o Polskę osiedlili się na naszym terenie i są z nami po dziś dzień. My z poczucia, iż tak wiele Polska Im zawdzięcza, chcielibyśmy tą imprezę poświęcić właśnie Tatarom”- mówił na powitanie wszystkich gości Karol Piotr Bujwicki – Prezes LGD Szlak Tatarski.

„Mówi się, że Podlasie jest różnorodne, ale bardziej różnorodna jest nasza Ziemia Sokólska. To właśnie tutaj, w zgodzie, obok siebie mieszkają Tatarzy, Polacy, Cyganie, Białorusini. Jako mieszkanka tego miejsca wszystkich serdecznie pozdrawiam i zapraszam” – powiedziała Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Z uwagi na nieobecność patrona wydarzenia Muftiego Tomasza Miśkiewicza został odczytany jego krótki list „Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich towarzyszy nam już tyle lat, że stała się elementem polskiej społeczności tatarskiej. Życzę wszystkim organizatorom i uczestnikom udanego twórczego spotkania pełnego pozytywnych wrażeń. Bóg Wszechmogący kocha Tych, którzy poszukują wiedzy. Bądźmy wśród nich.”

Na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji i występów znakomitych zespołów. Przed publicznością wystąpiła grupa taneczna Mażoretki Stella Sokółka pod okiem Pani Katarzyny Reszuta. Na scenie prezentowały się takie zespoły jak: Jemioła, Solatium, EXIT, Jarosław Rynkiewicz, zespół Lunapark oraz gwiazda wieczoru – zespół Top One.

„W tym roku nastawiliśmy się bardziej na zabawę, dobrą muzykę, zabawy dla dzieci i młodzieży. Chcąc przybliżyć Państwu historię Tatarów, naszych Sąsiadów, naszych Przyjaciół, z którymi często rozmawiamy, a często zbyt wiele o nich nie wiemy zorganizowaliśmy również konkurs wiedzy o Tatarach oraz wystawę fotograficzną odwołującą się do ich życia i historii” – mówił Prezes Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski.

Na najmłodszych czekał oczywiście dmuchany plac zabaw – zjeżdżalnia, mega klocki cegły, kącik malowania domków z kartonu, a także malowanie twarzy.

Wzdłuż skweru przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego rozstawione były również stoiska kiermaszowe, z których każdy mógł wybrać sobie coś ciekawego.

Piknikowi towarzyszył również stacjonarny pokaz wyposażenia straży pożarnej, który cieszył się niemałym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych.

„Dziękuję sponsorom, którzy dokładają się co roku do naszej imprezy. Dziękuję Panu Staroście Piotrowi Rećko, który jest współorganizatorem Akademii, dziękuję Muftiemu Tomaszowi Miśkiewiczowi, który jest patronem dzisiejszego wydarzenia, dziękuję pracownicom LGD Szlak Tatarski za to, że włożyłyście w tą imprezę mnóstwo pracy, dziękuję wszystkim mieszkańcom za tak liczne przybycie. Z roku na rok jest Was coraz więcej.” – podsumował wydarzenie Maciej Szczęsnowicz – Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach.

Oprac. Sylwia M.