Festyn Archeologiczny w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna

Milewszczyzna jest pozostałością istniejącego w X-XI wieku grodu obronnego. Cały teren parku został zrekonstruowany i oddany do użytku na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku. Park Kulturowy z kolei jest pomnikiem 1000 letniej historii Ziemi Korycińskiej. To pomnik historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego naszych przodków.

Miejsce to w miniony weekend przyciągnęło tłumy zainteresowanych z uwagi na odbywający się tam Festyn Archeologiczny. Organizatorami tegorocznego wydarzenia była Gmina Korycin, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz Grupa Rekonstrukcyjna – Drużyna ULVBORG HIRD.

„Jesteśmy na wyjątkowym wydarzeniu dwudniowego Festynu Archeologicznego. Jest to unikalna impreza w skali całego regionu, jak i Polski. Warto kultywować, pokazywać dziedzictwo kulturowe, które jest tak bogate, jak i cenne na naszej ziemi korycińskiej” – mówiła Katarzyna Sadowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.

Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski odtwarzały życie Słowian, zamieszkując przez ten czas w obozie w grodzisku. Odwiedzający mogli poznać dawne zwyczaje, uzbrojenie i tradycje od czasów Słowian, po późniejsze czasy. Można było zobaczyć ich przepiękne stroje codzienne, poznać rzemiosło, którym się zajmowali oraz to jak samowystarczalna była wieś i mieszkańcy grodu.

Dodatkowymi atrakcjami były pokazy rzemieślników i twórców ludowych. Można było zobaczyć prace rzeźbiarza, kowala, tkaczki, młynarza pokazującego jak mieli się mąkę na przestrzeni wieków, od żarna nieckowego po obrotowe, po młyn wiatraczny, taki jaki znajduje się na terenie Parku. Były warsztaty z garncarstwa, począwszy od lepienia garnków, po naczynia bardziej użytkowe i przepiękną ceramikę.

Na najmłodszych czekało również mnóstwo zabaw i atrakcji. Dzieci mogły skorzystać ze stanowiska małego archeologa oraz drogi wojownika. Zgromadzeni uczestniczyli w zabawach plebejskich takich jak gra w Jarla, wyścig jajec, kuc mleczarza, przeciąganie liny. Chętni mogli skosztować przysmaków średniowiecznej kuchni.
Można było wysłuchać również koncertu zespołu PRYMAKI.
Najważniejszym punktem programu była widowiskowa bitwa – Oblężenie grodu w Milewszczyźnie.

Sylwia M.
Agnieszka S.