– Przed nami kolejna, bardzo ważna inwestycja w powiecie sokólskim, usytuowana w budynku Zespołu Szkół w Suchowoli. Na drugim piętrze planuje się zagospodarować miejsca dla około 30 osób, które będą schronieniem dla osób uciekających przed wojną. Każdy z mieszkańców będzie miał zapewnione podstawowe standardy usług świadczonych w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczo- wspomagającym. Będą miały zapewnioną całodobową opiekę medyczną, psychologiczną, prawną – zaznaczył Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
W Starostwie Powiatowym w Sokółce doszło dziś do podpisania umowy partnerstwa w ramach projektu pn. „Podlaskie dla Ukrainy” pomiędzy Województwem Podlaskim, reprezentowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku a Powiatem Sokólskim, reprezentowanym przez Piotra Rećko, Starostę Sokólskiego i Jerzego Białomyzego, Wicestarostę. Stronami umowy są także gmina Czarna Białostocka, gmina miejska Wysokie Mazowieckie i gmina Zabłudów.
– Przedmiotem umowy jest zawarcie partnerstwa, którego celem jest przygotowanie i wspólna realizacja projektu pn. „Podlaskie dla Ukrainy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Zawierana jest na okres przygotowania i realizacji projektu, a także na okres zapewnienia jego trwałości, określony w decyzji w sprawie dofinansowania projektu – mówił Krzysztof Popławski z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku.
Zakres robót budowlanych w obiekcie mającym być schronieniem dla ludzi uciekających z miejsc objętych wojną, w tym kobiet w ciąży, matek z dziećmi przewiduje: roboty rozbiórkowe i przygotowawcze, wykonanie nowych, lekkich ścian działowych, rozpoczęcie przygotowań postępowań/przeprowadzenie postępowania na dostawę wyposażenia wszystkich pomieszczeń objętych zadaniem/ wyposażenie pomieszczeń, wykonanie instalacji elektrycznej, w tym panele fotowoltaiczne wraz z gruntową pompą ciepła, wykonanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej, wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego (zasilanego ciepłem z odnawialnych źródeł ciepła, tj. pompa ciepła+ panele fotowoltaiczne wraz z modułem sterowania), wykonanie warstwy wylewki posadzkowej wraz z warstwą izolacji termicznej, wykonanie nowych warstw wykończenia posadzek (terakota, wykładzina podłogowa), montaż stolarki drzwiowej wraz z obróbką, odtworzenie starych i wykonanie nowych warstw wykończeniowych ścian (szpachlowanie, malowanie, okładziny ścienne), montaż windy.
Sylwia Matuk
Fot. Mateusz Zalewski