Nasi przodkowie byli bohaterami

A młodzież odkrywa ich dzieje. Służy temu również wystawa.

– Chcemy jeszcze bardziej zwiększyć wiedzę historyczną mieszkańców powiatu sokólskiego, również tych w wieku szkolnym. Zależy nam też na tym, by podkreślić, że nasi przodkowie walczący w Powstaniu byli bohaterami i odegrali niebagatelną rolę w budowaniu niepodległości państwa, w którym teraz żyjemy – mówi Ewa Dębko, prezes Stowarzyszenia „Towarzystwo Ziemia Sokólska”.

Jeszcze przed ostatnim dzwonkiem w zakończonym właśnie roku szkolnym młodzież z placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski, oglądała wystawę poświęconą bohaterom Powstania Styczniowego wywodzącym się z naszych terenów. Przedstawienie ich sylwetek, a także ważnych dla regionu wydarzeń powstańczych, w formie tworzących wystawę dwunastu tablic to kolejne działanie w ramach projektu pn. „Pielęgnowanie polskości w powiecie sokólskim”.

– Na tych dużych planszach przedstawieni są przede wszystkim bohaterowie naszego regionu. Ale oprócz obszernych opisów tych niezwykłych ludzi są tam też ich podobizny. Niektóre tablice poświęcone zaś zostały bitwom rozegranym na terenie naszego Powiatu i województwa – informuje Ewa Dębko.

Wystawa zorganizowana została przez Stowarzyszenie “Towarzystwo Ziemia Sokólska” w ramach zadania publicznego pt. „Pielęgnowanie polskości w powiecie sokólskim” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kamila Białomyzy