Uroczystości liturgiczne ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła.

Dziś niewielka cerkiew w Samogródzie obchodzi święto swoich patronów, Piotra i Pawła. 12 lipca każdego roku, wierni Kościoła prawosławnego wspominają pamięć apostołów. To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, które poprzedza kilkutygodniowy post. W świątecznej liturgii uczestniczył Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego.

W Podlaskiem święci Piotr i Paweł są patronami cerkwi w Wasilkowie, Siemiatyczach,  Lewkowie i właśnie Samogródzie, w powiecie sokólskim.

– Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa, ponieważ gromadzi nie tylko naszych parafian, ale także wiernych z odległych miejscowości, którzy przybywają tutaj, aby wspólnie celebrować to święto – powiedział ks. prot. Adrian Charytoniuk, proboszcz Parafii śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie.

Święto Piotra i Pawła ma dla miejscowych szczególne znaczenie. To czas, kiedy mogą zjednoczyć się w modlitwie, prosząc o zdrowie i powodzenie dla wszystkich. Ks. Charytoniuk zwrócił również uwagę na duchowy wymiar uroczystości, podkreślając, jak ważne jest, aby każdy uczestnik poczuł wsparcie świętych Piotra i Pawła.

– Życzę wszystkim, aby święci Piotr i Paweł mieli was w swojej opiece. Niech ich miłość i wytrwałość będą dla was źródłem inspiracji i siły w codziennym życiu. Niech napełniają wasze serca pokojem i radością, a ich błogosławieństwo towarzyszy wam na każdym kroku – dodał proboszcz.

Nabożeństwo poprzedził molebien, podczas którego dokonano małego poświęcenia wody. Boskiej liturgii przewodniczył ojciec archimandryta Włodzimierz, przełożony Monasteru św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach.

Słów kazania wysłuchali zarówno miejscowi, jak i przyjezdni wierni oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in.: Jerzy Białomyzy, wicestarosta sokólski, przedstawiciele służb mundurowych oraz wójtowie pobliskich miejscowości.

– Jako Zarząd Powiatu Sokólskiego, na czele ze starostą Piotrem Rećko, doceniamy wielokulturowość naszego regionu. Dlatego staramy się uczestniczyć we wszystkich większych wydarzeniach religijnych, zarówno w kościele katolickim, jak i cerkwi prawosławnej. Z okazji dzisiejszego święta, w imieniu własnym i starosty, życzę wszystkim kapłanom i wiernym uczestniczącym w liturgii wszelkiej pomyślności – mówił Jerzy Białomyzy.

Podkreślił również znaczenie takich uroczystości dla społeczności lokalnej. Zaznaczył, że wydarzenia te wzmacniają więzi między mieszkańcami regionu, sprzyjając jedności i wzajemnemu zrozumieniu.

Po zakończonej liturgii zebrani uczestniczyli w świątecznej procesja wokół świątyni.

Sylwia Matuk

fot. Krzysztof Jacewicz