Informacja dotycząca Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, mieszczącego się na poddaszu Zespołu Szkół w Suchowoli.

O pobyt w domu samotnej matki i kobiet w ciąży mogą ubiegać się już matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży, jak również ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi. Dom zapewnia odpowiednio do potrzeb mieszkańców wsparcie specjalistyczne mające na celu przezwyciężenie sytuacji kryzysowej, która była przyczyną skierowania do domu.

Osoba ubiegająca się o skierowanie do domu samotnej matki, składa wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej, właściwym ze względu na jej miejsce zamieszkania a w przypadku osób bezdomnych – w ośrodku właściwym ze względu na gminę miejsca pobytu. Podstawę do wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu do domu stanowi:

wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do domu;
rodzinny wywiad środowiskowy;
zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do umieszczenia w domu w odniesieniu do wszystkich osób kierowanych do domu, a w odniesieniu do kobiety w ciąży także dokument potwierdzający ciążę;
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka;
orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada;
opinia ośrodka, w którym złożono wniosek o skierowanie do domu, zawierająca uzasadnienie pobytu w domu.

Ośrodek pomocy społecznej w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku kompletuje dokumenty i przekazuje do starosty najbliższego powiatu prowadzącego dom lub zlecającego prowadzenie domu, który wydaje decyzję administracyjną  o skierowaniu do domu. Decyzję administracyjną o skierowaniu do domu wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 o pomocy społecznej, opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną uwzględniając przyznany zakres usług. Osoby nie ponoszą opłat, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego. Zgodnie z art. 97 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, różnicę między ustaloną opłatą, ponoszoną przez osobę za pobyt w domu, a średnim miesięcznym kosztem utrzymania w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży ponosi gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby przebywającej w domu.

Na podstawie Zarządzenia Nr 34/2024 Starosty Sokólskiego z dnia 5 kwietnia 2024r. w sprawie ustalenia średniego miesięcznego kosztu utrzymania w Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Suchowoli w 2024r. wynosi – 2068,00 zł.

Osoby zainteresowane pobytem mogą kontaktować się telefonicznie: 85 711 08 23 lub osobiście w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 pokój nr 11.

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top