🇵🇱 Podsumowano działalność polityczną Prawa i Sprawiedliwości w Polsce i województwie podlaskim 🇵🇱

Wczoraj w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się konwencja PiS. Było to spotkanie z Polakami w ramach akcji “Polska jest jedna – inwestycje lokalne”. Zainaugurował ją szef PiS, Jarosław Kaczyński. Wzięło w niej udział około trzystu osób: ministrów, europosłów, senatorów, radnych, burmistrzów, starostów i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości w województwie podlaskim

– Obecny rząd stworzył sprawiedliwy system wsparcia dla wszystkich. Nie dzielimy Polski na lepszą zachodnią i gorszą wschodnią – mówił na konwencji PiS w Białymstoku Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych .

Zwracając się do mieszkańców Podlasia zaznaczył, że ta część Polski jest oczkiem w głowie polskiego rządu, przedmiotem szczególnego zainteresowania. Wszystko po to, aby Podlasianie nie czuli się gorsi. Politycy ugrupowania mówili także o tym, co udało się osiągnąć w ostatnich latach. Wicepremier podkreślił, że za rządów PiS znacznie spadło bezrobocie, wzrosły dochody pracowników i średnia płaca w całej Polsce o 44 procent, a na Podlasiu o 48 %. Osiągnięciem jest też Rządowy Program Budowy Dróg Lokalnych, Program Inwestycji Lokalnych i Program Inwestycji Strategicznych.

– Stworzyliśmy wielkie programy inwestycyjne skierowane do samorządów, by można było wyrównać poziom życia w Polsce lokalnej. Do Podlaskiego od 2019 roku trafiły z nich ponad 4 mld zł. Prawie 17 mld zł wydaliśmy do tej pory na drogi krajowe w tym regionie – dodał.

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, przypomniał, że za rządów PiS-u udało się przywrócić w regionie szpitalny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Wspomniał między innymi o wielu drogich inwestycjach związanych z rozbudową dziecięcego szpitala klinicznego w Białymstoku i klinik zakaźnych na Dojlidach. Wśród wielu przedsięwzięć wymienił też generalny remont budynku Teatru Dramatycznego w Białymstoku i siedziby Podlaskiego Instytutu Kultury.

– Współpraca pomiędzy obecnym rządem a samorządami przynosi znakomite efekty. Dla rządu województwo podlaskie nie jest, tak jak dla poprzedników z PO, Polską B, a mieszkańcy naszego regionu są równie ważni, jak mieszkańcy innych części Polski – zaznaczył Kosicki.

Na konwencji PiS-u o rządowym wsparciu dla samorządów mówił też Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
– To są historyczne pieniądze i historyczne chwile jeżeli chodzi o wsparcia samorządów. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał nie tylko wysokie środki finansowe na samorządy w całej Polsce, nie tylko na Podlasiu. Zrobił też coś jeszcze. Kiedy wybuchła wojna hybrydowa, obecna władza przyczyniła się do obrony powiatu sokólskiego. Widząc obawy społeczeństwa prosiliśmy o wybudowanie zapory na granicy i zostaliśmy wysłuchani. Bez tego wsparcia miliony imigrantów wkroczyłoby na nasze ziemie – akcentował Piotr Rećko.

Starosta Sokólski przypomniał też, że za czasów rządów PO i PSL trasa S19 miała przebiegać nie po starodrożu (przez Czarną Białostocką), tylko przez Korycin. I ten wariant lewica procedowała, mimo zupełnej nieekonomiczności. Rząd PiS zmienił ten przebieg i budowa drogi Kuźnica-Sokółka idzie pełną parą. Za czasów rządu PiS Powiat Sokólski skorzystał z co najmniej trzech olbrzymich programów skierowanych w inwestycje drogowe. Były to: Fundusz Dróg Samorządowych, Fundusz Inwestycji Lokalnych i Polski Ład. W trzech edycjach ostatniego z programów na teren powiatu wpłynęły kwoty około 500 mln zł.

– Są to gigantyczne, historyczne środki finansowe, dzięki którym naszym mieszkańcom żyje się lepiej i o których za czasów Platformy nawet nie marzyliśmy. A dziś pan wicepremier Jacek Sasin przywiózł jeszcze jedną wspaniałą wiadomość. Taką, że S8 będzie drogą ekspresową – zakończył.

W wydarzeniu wzięli udział min. Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w MEiN, Adam Andruszkiewicz – Wiceminister Cyfryzacji, Lech Kołakowski – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, europoseł Krzysztof Jurgiel, senator Mariusz Gromko, senator Marek Komorowski, senator Jacek Bogucki, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Tomasz Madras – Wicewojewoda Podlaski, dyrektorzy Starostwa Powiatowego w Sokółce i podmiotów podległych Powiatowi Sokólskiemu.

Wydział Promocji
fot. Jarosław Stasiulewicz