Za nami dzień otwarty w sokólskiej zawodówce. Uczniowie kończący w tym roku szkołę podstawową poznali szeroką ofertą udostępnianą przez Zespół Szkół Zawodowych. W strukturę placówki wchodzi Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia i II stopnia.
– W tym roku nowością w naszej szkole jest kierunek technik programista, dzięki któremu, jak sama nazwa wskazuje, uczniowie nauczą się programowania i obsługi języków dziedzinowych przydatnych do tworzenia i zarządzania relacyjnych baz danych czy stron internetowych – mówił Lech Czarnowicz, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce.
Placówka na Zielonym Osiedlu może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w zdawalności zarówno egzaminów zawodowych, jak i maturalnych. Wszystko to dzięki dodatkowym zajęciom pozalekcyjnym, finansowanych zarówno przez Powiat Sokólski, jak i Unię Europejską. Najlepsi uczniowie dostają stypendia naukowe, których liczba z roku na rok wciąż rośnie, z uwagi na coraz wyższy poziom wyników nauczania.
– Zespół Szkół Zawodowych bierze udział od pięciu lat w projekcie Erasmus +, finansowanym ze środków europejskich, przy współpracy z Powiatem Sokólskim. Są to czterotygodniowe wyjazdy, całkowicie bezpłatne dla uczniów. Dodatkowo otrzymują w ramach stażu kieszonkowe na wyjazd. Uczniowie odwiedzili już Włochy i Maltę – dodaje dyrektor.
Każdego roku w takim wyjeździe uczestniczy dwudziestu uczniów. W obecnym, na staże do Portugalii i na Sycylię, wyruszy więcej, bo aż czterdzieści osób. Wszystko przez to, że ostatni wyjazd nie doszedł do skutku z przyczyn pandemicznych. Ponadto szkoła otrzymała już akredytację z programu Erasmus +, dlatego możliwość wyjazdów zagranicznych mają zapewnioną do 2027 roku. Każdy uczeń z dobrą średnią, ukończywszy pierwszą klasę, może ubiegać się o wyjazd na staż.
Czas pozalekcyjny uczniowie mogą spędzać na plenerowej siłowni, sali gimnastycznej czy też na dwóch nowoczesnych boiskach wielofunkcyjnych ze sztuczną nawierzchnią i bieżnią lekkoatletyczną. Wielu z nich aktywnie uczestniczy w Powiatowym Zespole Studio Poezja.
Technikum w roku szkolnym 2022/2023 będzie miało pięć kierunków kształcenia: technik Programista, technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik mechanik i technik logistyk.
W wielozadaniowej Szkole Branżowej I stopnia młodzież zdobędzie umiejętności praktyczne i teoretyczne w wielu zawodach. Będą to : mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, mechanik – monter maszyn i urządzeń, monter zabudowy i robót wykończeniowych, krawiec, stolarz, piekarz, cukiernik, ślusarz, elektryk, kucharz i sprzedawca.
W Branżowej Szkole drugiego stopnia uczniowie będą kształcić się w kierunku technik mechanik.
opr. Sylwia Matuk
fot. Elżbieta Rapiej