Możemy tu przyjmować gości z całego świata i na pewno wszyscy będą pod wielkim wrażeniem – o bistro i kawiarni w wyremontowanej, stermomodernizowanej i wyposażonej, dawnej sali gimnastycznej oraz stołówce w ZS w Suchowoli, które zostały zaadaptowane na ZAZ – mówi Radny Jarosław Sulik, specjalista od pracy z osobami niepełnosprawnymi.
ZAZ w Suchowoli działa pełną parą. 16 grudnia zostały podpisane umowy ze wszystkimi pracownikami placówki. Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w ‘Centrum Europy” powstały z inicjatywy Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego, który od początku objęcia swojego urzędu, szczególną troską otacza osoby niepełnosprawne. Czyni to zabiegając o kolejne inwestycje, które wspomagają rozwój tych osób, pozwalają im łatwiej i pełniej korzystać z życia, a także czynią ich samodzielnymi i szczęśliwymi ludźmi. Suchowolski ZAZ to pierwsza tego typu placówka w powiecie sokólskim. Jednak najprawdopodobniej nie ostatnia, ponieważ władze powiatu chcą podobne zakłady utworzyć w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. W ZAZ zatrudnionych jest obecnie 20 osób, w tym 14 osób z niepełnosprawnością intelektualną – 6 w stopniu umiarkowanym i 8 w stopniu znacznym. Pracują na stanowiskach: pomoc kuchenna albo pomoc osoby sprzątającej. Mają umowy o pracę w wymiarze 0,55 etatu. W tym wymiarze pracują dokładnie 3 godziny 51 minut. Mają też minimum godzinną rehabilitację zawodową i społeczną. Jeśli chcą, mogą zostać dłużej na konsultacje z psychologiem. Pracownicy są dowożeni do pracy i odwożeni praktycznie pod sam dom, samochodem zakupionym ze środków na utworzenie ZAZ.
Nasi niepełnosprawni rozmówcy, zatrudnieni w Zakładzie, z entuzjazmem opowiadali o swojej pracy, że jest lekka, łatwa i przyjemna. Chętnie mówią o tym czym się zajmują i że teraz zarabiają dużo więcej niż dostawali przedtem, nie pracując. Pan Mirek wyznał nam, że najchętniej zamieszkałby w ZAZ na stałe .
– Te osoby są bardzo zadowolone i dowartościowane. Nie chodzą teraz na “jakieś” zajęcia i zabawy, tylko do pracy. Przez to czują się bardzo ważne. Teraz funkcjonujemy wszyscy na tych samych prawach – jesteśmy równymi pracownikami tej jednostki i wszyscy dobrze się z tym czujemy. Ja i Katarzyna Sulik, Kierownik ZAZ, pracujemy z tymi ludźmi od 2000 r. Wcześniej, w WTZ byli naszymi podopiecznymi, w tej chwili są naszymi współpracownikami. Traktujemy siebie nawzajem po koleżeńsku. Stosunki między nami są bardzo przyjazne i serdeczne. Niektóre z tych osób bardzo się otworzyły, nabrały pewności siebie. Wszyscy pracują bardzo sumiennie. Poważnie, odpowiedzialnie podchodzą do swoich zadań i obowiązków – opowiada Jarosław Sulik, współgospodarz placówki.
Osób niepełnosprawnych, zainteresowanych podjęciem pracy w ZAZ jest dużo więcej. Wciąż napływają nowe podania i orzeczenia od chętnych do pracy. Kierownictwo jednostki stara się o zwiększenie zatrudnienia. Osoby, które przeszły do Zakładu Aktywności Zawodowej z Warsztatów Terapii Zajęciowej, zwolniły miejsca w dąbrowskim WTZ. Jednak te zostały szybko uzupełnione nowymi podopiecznymi. Dlatego władze Powiatu Sokólskiego intensywnie pracują nad utworzeniem kolejnych ZAZ-ów – w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. Potrzeba tworzenia takich jednostek w naszym powiecie jest podyktowana zarówno oczekiwaniami środowiska osób niepełnosprawnych, nakierowanego na możliwość nabycia nowych kwalifikacji zawodowych i społecznych, jak i przedsiębiorców żywo zainteresowanych współpracą z podmiotami ekonomii społecznej. ZAZ pozwala osobom niepełnosprawnym osiągnąć dojrzałość i samodzielność. Jest łącznikiem między zakończonym procesem edukacji, WTZ, a otwartym rynkiem pracy. Dzięki nowo powstałej placówce osoby niepełnosprawne mają szansę podjąć pracę, zarobić na siebie, przez co stają się samodzielne, niezależne i mają możliwość zapewnienia sobie bezpiecznej przyszłości. Jednocześnie bardzo dobrze wpływa to na ich samopoczucie psychiczne, czują się dowartościowane i spełnione, po prostu szczęśliwe. Na ZAZ w Suchowoli zaadaptowano budynek dawnego magazynu, który w pewnym momencie historii stał się bożnicą, następnie znów magazynem, salą gimnastyczną, a w ostatnich latach, po wybudowaniu przy ZS sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia, pełnił rolę rupieciarni, popadając w ruinę.- Pewnego dnia wpadł pan Starosta z pomysłem zrobienia tutaj bistro i mamy to co mamy – piękne, nowoczesne, funkcjonalne pomieszczenie w zabytkowym, odrestaurowanym budynku – wspomina Radny Jarosław Sulik.
ZAZ przejął również stołówkę i kuchnię znajdujące się w budynku Zespołu Szkół w Suchowoli. Zaadaptowano też pomieszczenia w piwnicy, które pełnią teraz rolę zaplecza gospodarczego. Są tam szatnie, magazyny, obieralnia, łazienki, prysznice. Wszystkie pomieszczenia przeszły gruntowną metamorfozę. Wyremontowano instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną wraz z nową przepompownią. Zmodernizowano wentylację, która obecnie zajmuje całe jedno pomieszczenie w piwnicy, a sterowana jest z kuchni, gdzie zamontowano nowe kanały wyprowadzone na zewnątrz budynku, zaopatrzone w specjalne filtry. – Mamy też komfortową, klimatyzowaną stołówkę. Wygląd tego pomieszczenia zmienił się diametralnie. Trzeba przyjechać i zobaczyć to na własne oczy. Zapraszam do odwiedzenia nas i skorzystania z naszych usług – zachęca Jarosław Sulik.Od 16 grudnia pracownicy ZAZ przygotowują posiłki dla uczniów ZS. Ze stołówki chętnie korzystają również pracownicy. Kuchnia działa też teraz, w czasie ferii, przygotowuje posiłki dla uczestników zimowiska. – Jeśli ktoś chce wynająć u nas bistro czy salę stołówki na imprezę okolicznościową, serdecznie zapraszamy. Jesteśmy też przygotowani do cateringu. Możemy z naszymi pracownikami zorganizować przyjęcie u kogoś w domu lub na świeżym powietrzu, jeśli będzie takie życzenie. Mamy na wyposażeniu namiot, stoły, krzesła, bemary, warniki, odpowiednią zastawę, wszystko co potrzebne – możliwości ZAZ, żywo przedstawia pan Sulik.
Już wpłynęły pierwsze rezerwacje terminów w bistro. Tu do dyspozycji jest 40-60 miejsc siedzących – w zależności czy zamawiający planuje pozostawienie wolnego miejsca na tańce. W stołówce miejsc jest około 80.Katarzynę Sulik, Kierownika ZAZ oraz Jarosława Sulika, którzy mają olbrzymie doświadczenie i szerokie kompetencje w pracy z osobami niepełnosprawnymi, wspierają pracownicy PFRON, WUP i Starostwa Powiatowego w Sokółce. Państwo Sulik są ogromnie wdzięczni za tę pomoc. Nowo otwarty ZAZ nieustannie się rozwija. Poza tym, że miejsca jego lokalizacji przeszły głęboką modernizację, zostały także wyposażone w nowoczesny sprzęt. Teraz na rozstrzygnięcie czekają kolejne projekty dotyczące szkoleń dla pracowników, min.: kurs baristy, innowacyjnego gotowania w piecu konwekcyjno – parowym, kurs przygotowywania zdrowej żywności – “Smacznie, Zdrowo, Narodowo”.
– Naszym celem i misją jest wspieranie osób niepełnosprawnych, jeśli my im nie zagwarantujemy miejsc pracy to nikt inny tego nie zrobi. Jeszcze raz z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten trudny, ale jakże ważny projekt. Bezcenny dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, którym na sercu leży ich przyszłość. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu Zakładu Aktywizacji Zawodowej. Przede wszystkim Radnemu Jarosławowi Sulikowi posiadającemu ogromne doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi. Danielowi Supronikowi, Dyrektorowi Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce i Iwonie Rogowskiej z naszego PCPR. We dwoje wykonali ogromną pracę nad koncepcją modernizacji. Przygotowywali projekty od strony merytorycznej i wnioski, dzięki którym pozyskaliśmy dofinansowanie na to zadanie. Nadzorowali realizację inwestycji. Oczywiście dziękuję również Alicji Rysiejko, Dyrektorowi PCPR w Sokółce, bez której nie ma współpracy z PFRON w zakresie osób niepełnosprawnych. Bardzo motywujące były dla mnie słowa Bożeny Jelskiej-Jaroś, kiedy mówiła, że „wiele osób niepełnosprawnych z terenu powiatu sokólskiego siedzi w domach po zakończeniu edukacji w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, bo nie ma dla nich miejsca na WTZ-ach”. Podziękowania należą się również Kazimierzowi Łabieńcowi, Członkowi Zarządu Powiatu Sokólskiego, który zawsze jest blisko osób niepełnosprawnych. Dariuszowi Lipskiemu, który wraz ze swoją ekipą budowlaną staną na wysokości zadania, dzięki czemu teraz możemy się cieszyć i szczycić tak pięknym, komfortowym miejscem… – Piotr Rećko, Starosta Sokólski przedstawił bardzo długą listę osób, które przyczyniły się do realizacji jego inicjatywy popartej przez Zarząd Powiatu Sokólskiego.
Powstanie ZAZ doceniają również uczniowie i pracownicy ZS w Suchowoli.
– Każdy jest zachwycony nową stołówką. Uczniowie stwierdzają, że przypomina ekskluzywną restaurację i wygląda jak przejście do innego świata. Faktycznie coś w tym jest. Wystrój nawiązuje do dziedzictwa naszego powiatu: na szklanych ścianach są zdjęcia z Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz motywy zaczerpnięte z tkaniny dwuosnowowej autorstwa tkaczek z naszego regionu.
Podziękowania składamy każdemu kto przyczynił się do tak trudnej logistycznie i kosztownej inwestycji – piszą na profilu społecznościowym Zespołu Szkół w Suchowoli. Poniżej wymieniają wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania ZAZ.
Są to:Piotr Rećko – Starosta Powiatu Sokólskiego,
Bożena Jolanta Jelska-Jaroś – Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego,
Jarosław Sulik – Radny Powiatowy,
Alicja Rysiejko – Dyrektor PCPR w SokółceIwona Rogowska – PCPR w Sokółce
Grażyna Jolanta Bogdańska – Dyrektor PFRON,
Daniel Supronik – Dyrektor Finansowy Powiatu Sokólskiego,
Tomasz Tolko – Dyrektor Organizacyjny Powiatu Sokólskiego,
Anna Jolanta Piszczatowska – Skarbnik Powiatu Sokólskiego,
Dariusz Lipski wraz z całą ekipą PZD,Sławomir Kraśnicki,
Janina Mironowicz – Dyrektor WUP,
Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego,
Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego,
Paweł Wnukowski – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. Rolą Zakładów Aktywności Zawodowej jest realizacja trzech rodzajów rehabilitacji:
zawodowej, rozumianej jako przygotowanie do wykonywania czynności na danym stanowisku pracy, wyposażenia pracownika w niezbędne umiejętności, a w miarę możliwości i kwalifikacje zawodowe (np. uprawnienia, certyfikaty),
leczniczej, poprzez zapewnienie dostępu na terenie zakładu do usług rehabilitacyjnych (urządzeń i fachowej kadry),
społecznej, poprzez pomoc w odnalezieniu się w nowej roli, w pełnieniu różnych ról społecznych, codziennym funkcjonowaniu, poprawie jakości życia.
Wartość tej niezwykle ważnej dla naszego społeczeństwa inwestycji to 1 422 024,52 zł. W tym środki z PFRON – 739 621,04 zł, środki własne – 682 403,48 zł. Samochód, którym pracownicy ZAZ dojeżdżają do pracy kosztował 158 850,50 zł, z tego 83 850 zł dofinansował PFRON, wkład własny Powiatu to 75 000,50 zł.
Opr. Patrycja A. Zalewska
Fot. Marcin Pogorzelski, Daniel Supronik
#PZ#ZAZSuchowola#PiotrRećko#PowiatSokólski#JarosławSulik#WTZDąbrowa#WTZSokółka