– Spotykamy się tu, aby pokazać, że pamiętamy o tych bezimiennych ludziach, którzy stali się ofiarami swojego patriotyzmu. Zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami. Nieludzki system autokratyczny spowodował, że parę miesięcy po wojnie, ludzie którzy ją szczęśliwie przeżyli zostali zamordowani w nieludzkich warunkach – rozpoczął obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski.
Dziś mija 77. rocznica Obławy Augustowskiej, największej zbrodni na ludzkości cywilnej, zwanej również „małym Katyniem”. Obchody wydarzenia w Sokółce zapoczątkowała msza święta w Kolegiacie pw. Św. Antoniego Padewskiego w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. Stanisław Gniedziejko, kustosz Sanktuarium.
– Otaczamy dziś modlitwą ofiary tej zbrodni, ich rodziny i organizatorów wydarzenia. 77 rocznicę Obławy Augustowskiej przeżywamy w kontekście wojny na Ukrainie, która ukazuje okrucieństwo wojsk rosyjskich, uświadamiając nam jakim cierpieniom i torturom byli poddawani nasi rodacy, bliscy, krewni i znajomi – mówił podczas kazania ks. Stanisław Gniedziejko, kustosz Sanktuarium.
Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do Ronda Obławy Augustowskiej, gdzie pod Pomnikiem Obławy Augustowskiej odmówili modlitwę, złożyli wieńce i zapalili znicze.
– 77 lat temu zdarzyła się rzecz wspaniała i tragiczna. Zakończyła się wieloletnia wojna i zdarzył się wielki augustowski mord. Po ofiarach Obławy Augustowskiej pozostała wielka krwawiąca rana. Jest jednak nadzieja, że w końcu ta sprawa zostanie rozwiązana. Dziś już wiemy, że została pochowana w Augustowie pierwsza ofiara tej tragedii. Jest więc szansa, że znajdą się również kolejne ofiary. Liczymy na to, że pamięć o nich nigdy nie zaginie – przemówiła Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski.
Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego stwierdził, że najważniejsze jest, aby pamięć o tych wydarzeniach wciąż trwała i żeby przynajmniej raz w roku czczono rocznicę Obławy Augustowskiej.
– Niech to będzie przestroga, szczególnie teraz, gdy trwa wojna, która zabiera tyle ofiar – zakończył.
W wydarzeniu wzięli udział: Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski, Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Sokółce, Zbigniew Dębko, Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Andrzej Tomaszczyk, Dyrektor Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Sokółce, przedstawiciele służb mundurowych i dyrektorzy szkół.
Organizatorami uroczystości był Powiat Sokólski, Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, Powiatowy Dom Kultury w Sokółce, a współorganizatorami Stowarzyszenie Sokólski Pododdział Kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich.
Sylwia Matuk
Fot. Mateusz Zalewski